přeskočit na navigaci

ZAJÍMAVOSTI

OBSAH

KA001 - ozonoterapie

JAK NA AIDS.

MF dnes / 16.1.1999

Johnsonovi od AIDS pomohl kyslík a ozon

otevřít obrázek v novém okně: Jak na AIDS

Madrid (ČTK) - Legenda zámořské basketbalové NBA Ervin "Magic" Johnson, který se s aktivní kariérou rozloučil před sedmi lety, kdy byl v jeho krvi objeven virus HIV, není podle nejnovějších zprav lékařů nemocný chorobou AIDS. Zprávu přinesla španělská agentura EFE. Johnsonův lékař Jose Luis Cidon Madrigal řekl, že se podařilo nemoc zastavit poté, co bývalá hvězda Los Angeles Lakers podstoupila revoluční léčbu kyslíkem vázaným v ozonu. Stejný způsob léčby byl během druhé světové války užíván v případě, že selhala antibiotika. "Virus HIV přítomný v Johnsonově těle byl neutralizován. Zabránilo se tak dalšímu vývoji choroby," pravil Madrigal.

KA002 - ozonoterapie

JAK SE DOŽÍT 100 LET.

otevřít obrázek v novém okně: Jak se dožít 100 let
KA003 - ozonoterapie

V žilinskej nemocnici operujú platničky bez skalpela

otevřít obrázek v novém okně: Časopis ŽIVOT

Týdeník ŽIVOT (Slovensko) 17.12.2004 49/04
Autor: Marcela Pružincová

nemocnice Žilina http://www.nspza.sk/

Ozón v chrbte

otevřít obrázek v novém okně: MUDr Vyletelka s ozonovým přístrojem

Kto zažil bolesť po roztrhnutí platničky, nikdy na ňu nezabudne. Keď pri každom pohybe človeku vyhŕknu slzy, často je jediným riešením ísť pod nôž. Primár neurológie v Žiline MUDr. Juraj Vyletelka ponúka novú možnosť - terapiu ozónom.

Neurológ Juraj Vyletelka sa bežne stretáva s ľuďmi, ktorí sa držia za chrbát a jojkajú od bolesti. "Podľa štatistík príde každý človek aspoň raz za lekárom s bolesťou chrbtice. Zlé je, ak je príčinou roztrhnutá platnička, ktorá navyše odoláva liečbe liekmi. Donedávna sa naozaj nedalo robiť nič iné, ako ju operovať. Mnohí ľudia sa však aj po operácii po určitom čase vracali do nemocnice s tým istým problémom," vysvetľuje doktor Vyletelka.

Roztrhnutý obal platničky sa spolu s obsahom tlačí von z medzistavcového priestoru. Pridávajú sa zápaly, nedostatočná výživa nervu a ukrutná bolesť... Nikto však neskáče nadšením, keď si predstaví všetky riziká operačného zákroku: narkóza, pobyt v nemocnici, dlhá absencia v práci... Ani pre zdravotné poisťovne nie je často sa vyskytujúca operácia platničky výhrou - jeden zákrok stojí až 30 000 korún. Ktorý primár by nesiahol po lacnejšej možnosti? Najprv však bol potrebný nápad - a peniaze.

NIČ VÝNIMOČNÉ

Doktor Vyletelka vedel o liečbe ozónom z odbornej literatúry už roky. Ozonoterapiu vynašli roku 1989 v Taliansku a liečili ňou už 50 000 pacientov. Pri zákroku sa do poškodenej platničky alebo jej okolia vpichne zmes ozónu a kyslíka. Samotný ozón je totiž pre ľudský organizmus toxický. Zmes s protizápalovým účinkom platničku vysuší. Postupne sa vtiahne na pôvodné miesto a rana sa zacelí. Správnosť vpichu sa kontroluje počítačovou tomografiou alebo röntgenom.

MUDr. Vyletelka prvý raz videl zákrok v Nemecku, kde bol na kongrese o inej metóde liečby platničiek, chemickou látkou - chemonukleolýzou. Tam videl, aké "čary" Taliani s ozónom dokážu. "Povedal som si - prečo by sa toto nedalo robiť aj u nás v Žiline? Veď to nie je nič výnimočné. Potrebovali sme však generátor ozónu, v ktorom sa pripravuje zmes," hovorí doktor Vyletelka.

LEPŠIE NEŽ PREDTÝM

otevřít obrázek v novém okně: MUDr Vyletelka při aplikaci ozonu

Ing. Dušan Paluga zo žilinskej elektromontážnej firmy síce nie je pacientom Dr. Vyletelku, ale bolesťami chrbta trpela jeho manželka. "Dnes mi žena tvrdí, že sa cíti dokonca lepšie ako predtým, keď sa bolesti začali," chváli liečbu organizačný vedúci miestneho závodu. Majitelia firmy bez váhania venovali žilinskej nemocnici ozónový generátor. Zatiaľ ho má ako jediné pracovisko na Slovensku, hoci to nie je výnimočne drahý prístroj - stojí približne od 600 000 do 1 milióna korún. "Mesačne môžeme takto ošetriť 10 pacientov," hovorí doktor Vyletelka. Priaznivá je aj finančná stránka takéhoto zákroku. Vpichnutie ozónu trvá asi 15 minút, po dvoch hodinách môže pacient odísť z nemocnice a na druhý deň môže ísť do práce. Všetky náklady pre poisťovňu sú asi 6 000 korún -päťnásobne nižšie ako pri "klasickej" operácii. Primár Vyletelka sa techniku zákroku učil priamo v Taliansku. "Jednoducho som napísal mail profesorovi Fabricemu na kliniku do Udine. Predstavil som sa, vysvetlil, čo potrebujeme, a profesor ma pozval na školenie."

Metóda ozonoterapie, ktorá je v zahraničí spoľahlivo vyskúšaná, má vysokú úspešnosť a minimálne riziká. Možnosť zápalu je dokonca stonásobne nižšia ako pri operácii a navyše po vpichu ihly nezostávajú nijaké jazvy. Ani na duši, ktorú dokáže dlhodobá bolesť poriadne poznačiť. "Tvrdím pacientom - problémy s platničkami vás nezabijú, ale prečo by ste sa mali trápiť, keď nemusíte?" hovorí žilinský neurológ. To isté platí aj o lekároch. Ani oni sa nepotrebujú trápiť. Ak totiž existuje ľahšia cesta, treba ňou ísť. Aj keď ju niekedy niekto šikovný musí najprv prekliesniť...

KA004 - ozonoterapie

Ozón zvyšuje kvalitu života

Listy Pelhřimovska / 2.04.2002
Autor: LENKA RANCOVÁ

V humpolecké léčebně tuberkulózy a respiračních nemocí (LTRN) je s úspěchem aplikována už patnáct let léčebná metoda zvaná ozonoterapie. Co tato metoda obnáší a jaké jsou její výsledky, o tom jsme si povídali s MUDr. Jiřím Řehořkou.

Můžete nám přiblížit význam a smysl slova ozonoterapie?

"Začal bych příkladem z přírody. Po bouřce každý z nás pocítí zvláštní vůni a vnímá čistotu ovzduší. Příroda pookřeje a člověk se cítí lépe, uvolněně. Prostředí prosytil ozón, plyn s charakteristickou vůní. Tyto příznivé podmínky způsobila tříatomová molekula kyslíku - ozón, chemický vzorec O3, který byl objeven již roku 1785. Jde o bezbarvý plyn velmi nestabilní s rychlým rozkladem. Jeho zkoumáním se prokázaly vynikající účinky působení ozónu na lidský organismus se schopností likvidovat viry, bakterie a plísně. Biochemicky působí při poruchách imunity, příznivě ovlivňuje prokrvení organismu. Uvolňuje energii a přispívá k regeneraci stavu při fyzickém i psychickém vyčerpání."

V čem spočívá léčba ozonoterapií?

"V léčebně se začal ozón používat intenzivně asi před patnácti lety. Já sám jsem až do roku 2000 neměl hlubší povědomí o této terapii. Začal jsem se o ni více zajímat až po přednášce MUDr. Veselého z Prahy, který je velkým propagátorem ozonoterapie a má s ní velmi pozitivní zkušenosti. Ozón je plyn a tato představa svádí k tomu, že jde o metodu léčby jeho vdechováním. Ve skutečnosti vysoká koncentrace ozónu provokuje ke kašli a dráždí oční spojivky. Nejedná se tedy o inhalační proceduru. Spočívá ve využívání schopnosti rychlé rozpustnosti ozónu v tekutinách, která je 10x větší než u kyslíku. Ve tkáních pak probíhá zvratný proces rozpadu dvou molekul ozónu na tři molekuly kyslíku. Tím dochází k mnohem většímu nasycení tkání kyslíkem než při klasickém okysličení inhalačním."

Jsou známy pozitivní výsledky ozonoterapie u nás a ve světě?

"V naší republice byla už roku 1972 založena mezinárodní společnost pro využití ozónu v medicíně a vědomosti o této metodě se neustále prohlubují. Přesto je zatím u nás pouze sedm pracovišť, zatímco v Německu provádí ozonoterapii kolem 4000 zařízení. Britská královna matka s nadsázkou říká, že tato procedura jí zajistí věčné mládí. Za elixír mládí tuto proceduru nemáme, ale pravda je, že na základě zpětné vazby jsme získali informace od pacientů, že ozonoterapie přispěla ke zkvalitnění jejich života."

Na jaké potíže či nemoce lze tuto léčebnou metodu aplikovat?

"Indikační oblast léčby je široká a seznam nemocí dlouhý. Velmi účinně působí na arteriosklerozu všech forem s poruchami prokrvení srdce a mozku, při cévních komplikacích v případě cukrovky, doléčování onkologických pacientů, ale také u chronických infekcí, poruch imunity a chorob způsobených civilizací. Jako podpůrná léčba se osvědčuje v případě únavových syndromů, ovlivňuje pozitivně sportovní výkony. Bylo prokázáno, že nemá vedlejší účinky. Přesto je nutné před aplikací konzultovat stav pacienta s ošetřujícím lékařem a seznámit se s jeho zdravotní dokumentací. Léčbu lze kombinovat s klasickou terapií, fyzikálními procedurami. Vhodné je současně podávat vitamíny."

Jaké jsou formy aplikace ozonoterapie?

"Lokální, ale i v podobě ozonizované vody, krému, plynových injekcí, ale i v kombinaci. Klasická metoda je nitrožilní. Spočívá v malém množství odběru krve, která se po obohacení kyslíkoozónovou směsí ihned vrací zpět. Ozón určený k terapii je vždy směsí čistého kyslíku a ozónu v poměru nejvhodnějším konkrétnímu postižení. U nás v léčebně máme přístroj vlastní výroby, který má špičkovou úroveň a umožňuje všechny formy aplikace kromě výroby masti. Velmi účinná a hojivá je ozonizovaná voda určená k obkladům a výplachům. Léčebná série ozonoterapií činí 6 až 10 aplikací většinou v týdenních intervalech. Lokální léčba například bércových vředů nebo píštělí trvá déle. Pacientovi lékař tuto proceduru doporučí, ale může o ni požádat i sám."

KA005 - ozonoterapie

Ozón - silnější než kyslík je terapií budoucnosti

Deníky Bohemia - 26.1.2003
Autor: RADKA SLÍŽOVÁ

Terapie ozónem, kterou v Ústí nad Labem otevírá privátní chirurg MUDr. Rudolf Prachatický je konečně už i pro nás Čechy krokem k lepšímu zdraví. Současná medicína nás učila a učí porozumět našim nemocem, léčit je farmakologickými preparáty. Je amputační a transplantační. Ozón neléčí nemoci, ale člověka. A to je podstatný rozdíl. Ozón léčí mozkovou buňku stejně jako buňku v játrech či střevech. Jedná se o buněčnou regenerační léčbu, o regeneraci buněk, tkání a orgánů člověku vlastních.

Silnější než kyslík

Ozón je desetkrát silnější okysličovadlo než kyslík a vzhledem k tomu okysličuje mnohé látky v běžných podmínkách na kyslík netečné. Jako antiseptikum ho poprvé vyzkoušel už v roce 1915 A. Wolff. Dlouho pak byly používány díky nedokonalým přístrojům metody založené pouze na přímém styku ozónu s vnějším povrchem těla a různými tělesnými dutinami. Plynná směs ozónu a kyslíku v nízkých i vysokých koncentracích pozitivně ovlivňuje prokrvení tkání, rozrušuje bakterie, viry a plísně, významným způsobem pozitivně ovlivňuje imunitní a nervový systém a dodává buňkám velké množství energie.

Působí skoro na všechno

Ozón má díky svým vlastnostem široké spektrum pozitivních účinků. Podporuje prokrvení všech tkání včetně mozku a periferních nervů, působí baktericidně, fungicidně a virucidně a i při infekcích chronických a nitrobuněčných. Jeho vlastnosti lze využít u autoimunních poruch, alergií a stavů fyzického a psychického vyčerpání a i u onkologických pacientů. "V chirurgii se využívá při léčbě a prevenci infekčních komplikací včetně sepse, před a po operačních zákrocích. Jeho aplikace zkracuje pooperační dobu hospitalizace až o 20 procent. Je efektivní při léčbě zánětů kostí, proleženin, gangrén a popálenin," jmenuje MUDr. Prachatický výčet problémů, v případě kterých by ozón mohl významně pomoci.

Vyléčí i vředy

Ozónoterapie má i široké využití v neurologii (následky mozkové mrtvice, dyscirkulační encefalopatie, neurovegetativní dystonie, nemoci periferní nervové soustavy), gastroenterologii (vředová choroba žaludku a dvanáctníku, chronické záněty žaludku, hepatitidy, Crohnova choroba a záněty střev, haemorroidy), v dermatologii (ekzémy, herpetická onemocnění sliznic, lišeje, akné, pohlavní choroby). Stranou nezůstává ani porodnictví (anémie těhotných, hypotrofie plodu, riziková těhotenství a gestózy), gynekologie (plísňová onemocnění, chronické záněty, neplodnost), urologie (záněty), stomatologie (paradontopatie), kardiologie (ischemické onemocnění srdeční), ORL (záněty) či ortopedie (degenerativní procesy, arthrózy) a v neposlední řadě na ARO při korekci homeostázy a detoxikaci.

Snižuje dávky inzulínu

"Ozónoterapie u nemocných cukrovkou musí probíhat za stálé kontroly hladiny cukrů v krvi a většinou bývá provázena snížením nutné dávky aplikovaného inzulínu nebo jiných antidiabetik," vysvětluje MUDr. Prachatický. "Zlepšení se dostavuje již po prvních procedurách. Snižuje se hladina glukózy v krvi, je pozorována příznivá dynamika projevů periferní mikroangiopatie a polyneuropatie," dodává ústecký lékař. Tkáně se prokrví natolik, že do další série ozónoterapie, což je zpravidla za tři až čtyři měsíce, lze dávky inzulínu snížit nebo přejít na tabletky. "V mnoha případech lze i ustoupit od již plánované amputace dolní končetiny při gangréně," konstatuje lékař.

Aplikací je několik

Ozón se aplikuje v několika formách. "Například velká autohemoterapie znamená, že se do speciálního vaku odebere 150-200 ml venózní krve, poté se do vaku zavede plynná směs ozónu a kyslíku a obsah se pečlivě a přesně smísí a krev se poté zavádí pacientovi zpět do žíly," dává jako první příklad aplikace MUDr. Prachatický.

Další možností je nitrožilní aplikace ozónem nasyceného fyziologického roztoku, aplikace do svalů, kloubů, různých dutin včetně tlustého střeva, močového měchýře a pochvy, dále přímo do akupunkturních bodů. Pacient také může docházet pravidelně na pití či kloktání ozónem nasycené vody nebo na místní aplikaci ozónu pomocí speciálních vaků. "Velký význam má využití ozónu v plastické a estetické chirurgii a kosmetologii,"říká lékař.

"V těchto případech se ozón aplikuje podkožně nebo intradermálně. Ozónem lze provádět takzvanou nechirurgickou liposukci, léčbu lokálních lipodystrofií a celulitidy, keloidních a jiných jizev, odstraňovat vrásky obličeje, dekoltu a díky regeneračním a lipokorekčním vlastnostem ozónu zpomalovat procesy stárnutí. V aplikaci ozónu se tají úspěchy mnoha regeneračních klinik ve Švýcarsku a Itálii,"dodává MUDr. Prachatický.

Světový zájem stoupá

"Úměrně nashromážděným a vědecky podloženým informacím o biologickém a biochemickém pozitivním vlivu ozónu na organismus z různých klinických pracovišť celého světa roste i zájem o zavádění ozónoterapie do běžné lékařské praxe a ta se stává v mnohých státech světa bazální metodou léčení. Věřím, že ani Česká republika nebude pozadu," míní lékař. Letošní kongres Světové organizace pro využití ozónu v Las Vegas v USA bude mít na programu kromě jiného i využití ozónu při komplexní léčbě onkologických pacientů a pacientů HIV pozitivních.

Podpora prevence

Srovnání nákladů na kyslíkoozónovou léčbu ve srovnání s klasickou farmakoterapií, která se stává čím dál více nákladnější, je u některých zahraničních pojišťoven hlavním motivem pro jejich snahu postupně ozónoterapii zařadit mezi hrazené způsoby prevence a léčby civilizačních chorob. Na rozdíl od farmakoterapie nemá kvalifikovaná aplikace ozónu prakticky žádné vedlejší účinky a má pouze velice úzké spektrum kontraindikací. "Podporovat více prevenci než léčit následky se vyplatí jak nám, lidem, tak i státu", uzavírá MUDr. Prachatický.

KA006 - ozonoterapie

JAK NA VĚTŠÍ VÝKONY

otevřít obrázek v novém okně: Péče o celebrity
KA007 - ozonoterapie

Dg: Kompletní uzávěr cév DK při AS DK.

otevřít obrázek v novém okně: Kompletní uzávěr cév DK při AS DK

Odmítnuta navržená amputace.Léčba O3 VAH 1X týdně 10 týdnů pak 1X za 6 týdnů a komplexní péče o ránu.Celková doba léčby 10 měsíců. Stav stabilizován,nedochází ke zhoršení.

KA008 - ozonoterapie

Dg: Diabetická noha.

otevřít obrázek v novém okně: Diabetická noha 1.

Léčba O3 VAH 1X týdně a komplexní péče o ránu.Celková doba léčby 4 měsíce.Dále preventivní terapie O3 i.v. 1X za 6 týdnů. Stav stabilizován.

KA009 - ozonoterapie

Dg: Diabetická noha.

otevřít obrázek v novém okně: Diabetická noha 2.

Léčba O3 VAH 1X týdně 10 týdnů a pak 1X za 6 týdnů a komplexní péče o ránu.Celková doba léčby 3 měsíce. Po roce zcela bez zhoršení stavu.Udržovací terapie 1X za 6 týdnů O3 i.v.

KA010 - ozonoterapie

Využití ozonoterapie v léčbě dekubitů

otevřít obrázek v novém okně: Využití ozonoterapie v léčbě dekubitů

Časopis Sestra 4/2005

V nemocnici následné péče LDN Horažďovice se od roku 2001 používá u hospitalizovaných pacientů i klientů v ambulantní péči při léčbě dekubitů i bércových vředů ozon. Působením ozonu dochází k zlepšení dezinfekce a prokrvení rány, nastartování hojení, granulace a epitalizace. Lze tak i výrazně zkrátit dobu léčby. Navíc se jedná o nejbezpečnější dosud známou medicínskou terapii. Podle světových statistik je riziko komplikací při této terapii jen 0,0007 procent.

Specifika léčebného působení ozonu

Ozon (O3) je bezbarvý plyn s charakteristickým zápachem. Jeho molekula je tvořena třemi atomy kyslíku. Je desetkrát lépe rozpustný ve vodě než kyslík (02), takže při lokálním podání snáze proniká do tkání, kde se poměrně rychle rozkládá. Vzniklý kyslík a energie, uvolněné při tomto procesu, jsou přímo využitelné pro buněčné reakce tkání. Kromě dezinfekčního účinku tak podání ozonu nastartuje hojivý proces. Po lokálním podání ozonu jsme zaznamenali známky lepšího prokrvení tkání a dochází k rychlejší granulaci rány.

Historie využívání ozonu v léčebné praxi

Tříatomová molekula kyslíku byla objevena roku 1785. Roku 1840 byl tento plyn pojmenován podle řeckého slova ozein - vydávat vůni - ozón. Od roku 1857 se datuje vznik prvních ozónových generátorů. K terapeutickému využití dochází po roce 1916, kdy byl zkonstruován první lékařský generátor ozonu. Roku 1972 byla založena mezinárodní lékařská společnost pro ozonovou terapii. Ozon u nás vyrábíme pomocí ozonového terapeutického přístroje TAO 80.

Indikace a formy lokálního použití

Indikace pro lokálního použití ozonu jsou popáleniny, ulcerace kůže, dekubity, píštěle, užívá se i jako regenerační prostředek na pokožku. Formy ozonu pro lokálního použití:

Ozónová voda

Jejím základem je čistá voda nasycená ozonem. Dezinfekční vlastnosti si zachovává jen po kratší dobu, protože z vody ozon rychle vyprchává.

Ozonizovaný olej

Základem je olivový olej, který si po nasycení ozonem zachovává dezinfekční vlastnosti po delší dobu. Lze ho však využít jako masážní krém, zubní pastu k ošetření dásní apod. Plynný ozon. Používá sek plnění vaků, které se používají například při léčbě bércových vředů, aplikují se do píštělí, abscesových dutin apod.

Způsoby aplikace ozonu

Princip lokální terapie ozonu nebo ozonového oleje spočívá v jeho aplikaci do rány - například pomocí výplachů ozonovou vodou nebo aplikací ozonového oleje přímo do rány. Účinky lokální terapie ozonem lze zlepšit použitím savých obvazových materiálů, které vráně udržují optimální prostředí. Obvazy napuštěné nasyceným ozonovým roztokem zvyšují dezinfekční a sterilizační účinky v místě aplikace. Při léčbě bércových vředů je možno aplikovat na postižená místa vaky plněné plynným ozónem, plynný ozon je možno rovněž aplikovat do píštělí a infikovaných dutin.

Resumé

V dnešní době jek dispozici při léčbě akutních i chronických ran velké množství materiálů a metod - ozónoterapie se však z našeho pohledu a zkušeností jeví jako jedna z nejvíce efektivních a ekonomicky velmi výhodných. Odpadá zvýšené podávání antibiotik, atak dochází k podstatnému snížení nákladů na kvalitní léčbu.

Literatura:

Viebahn-Hänsler: Ozon-Handbuch, Grundlagen - Prävention - Therapie, nakladatelství Ecomed 1995.
http://www.oxytherapy.com/

Pavel Kohutovič, František Čadek,
Nemocnice následné péče LDN Horažďovice, s. r. o.

KA011 - ozonoterapie

Dg: Psoriaza

otevřít obrázek v novém okně: Psoriaza 1.

Léčba O3 VAH + oz.vo + oz.ol.

KA012 - ozonoterapie

Dg: Psoriaza

otevřít obrázek v novém okně: Psoriaza 2.

Léčba O3 VAH + oz.vo + oz.ol.

KA013 - ozonoterapie

Dg: Herpes zoster.

Léčba O3 su.ku + oz.vo. 16.6.2004 - 23.6.2004 .

otevřít obrázek v novém okně: Herpes zoster 3. otevřít obrázek v novém okně: Herpes zoster 2. otevřít obrázek v novém okně: Herpes zoster 1.


KA014 - ozonoterapie

Dg: Diabetická noha.

otevřít obrázek v novém okně: Diabetická noha 3.

Léčba O3 VAH 1X týdně 10 týdnů a pak 1X za 6 týdnů a komplexní péče o ránu.Celková doba léčby 3 měsíce.

KA015 - ozonoterapie

Dg: Nehojící se diabetická noha po amputaci.

otevřít obrázek v novém okně: Diabetická noha po amputaci

Léčba O3 VAH 1X týdně 10 týdnů a pak 1X za 6 týdnů a komplexní péče o ránu.Celková doba léčby 3 měsíce.

KA016 - ozonoterapie

Dg: Nehojící se amputace.

otevřít obrázek v novém okně: Nehojící se amputace

Léčba O3 VAH 1X týdně 10 týdnů a pak 1X za 6 týdnů a komplexní péče o ránu.Celková doba léčby 3 měsíce.

KA017 - ozonoterapie

Dg: Artróza (koleno).

otevřít obrázek v novém okně: Artroza 1.

Léčba O3 i.arku 1X týdně 4 týdny nebo i.ven.r 1X týdně 3 týdny

KA018 - ozonoterapie

Dg: Artróza (koleno).

otevřít obrázek v novém okně: Artroza 2.

Léčba O3 i.arku 1X týdně 4 týdny nebo i.ven.r 1X týdně 3 týdny

KA019 - ozonoterapie

Dg: CB syndrom.

otevřít obrázek v novém okně: CB syndrom

Léčba O3 pa.ve

KA020 - ozonoterapie

Dg: CC syndrom.

otevřít obrázek v novém okně: CC syndrom

Léčba O3 pa.ve

KA021 - ozonoterapie

Dg: LS syndrom.

otevřít obrázek v novém okně: LS syndrom

Léčba O3 pa.ve

KA022 - ozonoterapie

Dg: Popálenina.

otevřít obrázek v novém okně: Popálenina

Léčba O3 VAH + oz.vo + oz.ol.

KA023 - ozonoterapie

Dg: Nehojící se noha.

otevřít obrázek v novém okně: Nekroza

Léčba O3 VAH 2X týdně 10 týdnů a pak 1X za 6 týdnů a komplexní péče o ránu.Celková doba léčby 3 měsíce.

KA024 - ozonoterapie

Dg: Chronická dermatoza.

otevřít obrázek v novém okně: Chronická dermatoza

Léčba i.ven.r. vak. oz.ol.

KA025 - ozonoterapie

Dg: Exém.

otevřít obrázek v novém okně: Exem

Léčba i.ven.r. vak. oz.ol.

KA026 - ozonoterapie

Dg: Akne.

otevřít obrázek v novém okně: Akne

Léčba su.ku. i.ven.r. oz.ol.

KA027 - ozonoterapie

Dg: Poúrazová nekróza.

otevřít obrázek v novém okně: Poúrazová nekroza

Léčba i.ven.r. oz.vo. oz.ol.

KA028 - ozonoterapie

Rektální působení ozonu

otevřít obrázek v novém okně: Působení ozonu při rektální aplikaci
KA029 - ozonoterapie

Velká autohemoterapie.

otevřít obrázek v novém okně: Velká autohemoterapie
KA030 - ozonoterapie

Ozonoterapie v GC Hostinné a její využití v rehabilitaci

MUDr Roman Salaj

Ozon se v našem zařízení používá již 5 let a jeho využití v lékařství je mnohostranné.

Na úvod svého článku bych rád zmínil některé všeobecné údaje o ozonu, o historii a možnostech jeho využití v medicíně.

Historie využití ozonu v medicíně je stará zhruba 100 let. První souhrn diagnos, u kterých byl zjištěn positivní vliv ozonu byl publikován v USA v r. 1929, a potom postupně dochází k rozvoji této metody. V r. 1971 Dr. Hans Wolf a Prof. Dr. Siegfried Riling zakládají německou lékařskou společnost pro ozonovou terapii. V r. 1995 vychází v Německu publikace : Ozon Handbuch : Grundlagen-Prävention-Therapie, tato publikace je považována za nejpřehlednější učebnici ozonoterapie. I v naší republice dochází postupně k nárůstu počtu pracovišť, která tuto metodu využívají. Pro představu široké škály metod zde uvádím možnosti aplikace ozonu

A/ Invazivní metody:

velká autohemoterapie, malá autohemoterapie,intravenosní aplikace fyziologického roztoku syceného směsí O2+O3, aplikace intramuskulární, subkutánní, intraartikulární

B/ Neinvazivní metody:

aplikace rektální, perorální /ozonová voda/, transdermální /sáčky plněné O2+O3,ozonová mast/, do píštělí, chobotů, abscesů, oplachy chronických ran ozonovou vodou.

Ozon určený k terapii je vždy směsí čistého O2 a O3 v poměru od 0,1 až 5% O3 a 99,9 až 95% O2. Kyslík O3 /ozon/ je světle modrý plyn s charakterickou vůní, je reaktivní a nestabilní, má velký přebytek energie. Při sloučení 2 molekul O3 vznikají 3 molekuly O2 + 143 KJ. Ozon není radikál, má velmi silné oxidační schopnosti. Je velmi nestabilní a poměrně rychle se rozkládá. Velkou výhodou je, že organismus umí tuto formu kyslíku metabolizovat a využívat. Ozon působí na organismus více způsoby a tím je dáno jeho široké uplatnění v různých oborech medicíny. Jeho vliv na organismus je možno rozdělit do čtyř základních oblastí:

 • působení na prokrvení
 • působení na viry, bakterie a plísně
 • působení na imunitní systém
 • energetický vliv

V rehabilitaci využíváme zejména ovlivnění prokrvení a energetický vliv.

Podle údajů z literatury ozon zlepšuje průtokové vlastnosti erytrocytů, odstraňuje jejich řetízkování, zlepšuje flexibilitu, zvětšuje jejich plochu a tím mohou přenést více kyslíku do periférie. Přes zvýšení 2,3 difosfoglycerátu lze dosáhnout změny B-řetězců hemoglobinu a tím ke zlepšení výdeje kyslíku na periférii. Dochází ke snížení vazby kyslíku na hemoglobin a tím se kyslík lépe uvolňuje do tkání. Dochází k aktivaci enzymů, které se podílí na odbourávání peroxidů a radikálů / glutathionperoxidáza, kataláza a superoxiddismutáza/ . Ozon také upravuje nitrobuněčné dýchání. Ovlivňuje též oxidativní dekarboxylaci pyruvátu ve vztahu k tvorbě acetylkoenzymu A. Dekarboxylace pyruvátu probíhá za pomoci 3 enzymů a 5-ti koenzymů, které jsou uloženy na vnější mitochondriální membráně. Dochází k aktivaci mitochondriálních dechových řetězců oxidací NADH nebo cytochromu C. 1

Biologicky vysoce aktivní molekule ozonu krev nabízí množství partnerů pro reakci, zdaleka nejdůležitější ovšem je působení na erytrocyty. Působením ozonu se řetězce nenasycených mastných kyselin, které jsou integrovanou součástí lipidů v membránách erytrocytů, v důsledku peroxidace zkrátí. Tím vzniklé změny v molekulární struktuře membránových lipidů způsobí zřetelné zvýšení deformovatelnosti erytrocytů. Pro zásobování krví v arterioskleroticky zúžených cévních oblastech je tento fakt velmi důležitý. U diabetiků je vazba kyslíku na hemoglobin velmi pevná a proto je právě u této choroby ozonoterapie velmi užitečná, protože podstatně zlepšuje zásobování kyslíkem. Rovněž zesílené odbourávání cukru cestou entozofosfátového cyklu v erytrocytech přispívá ke zlepšení zdravotního stavu diabetika. 1

Jak ukázaly podrobné biochemické analýzy, ozonoterapií se velmi výrazně podpoří cyklus kyseliny citronové, tedy základní mechanismus látkové výměny dodávající energii. 1

Mimoto nesmíme opomenout ani analgetický efekt, který je velmi výrazný, jak dokládají i informace z literatury. 1

Při celkové analgetické terapii se aplikuje denně vždy 10 ml směsi ozon-kyslík intramuskulárně do levé a pravé hýždě s koncentrací 27-33 µg/ml O3. Při intrakutánní ozonové injekci se tato injikuje do nejvrchnější kůže /epidermis/. Injekce se mohou aplikovat jak do akupunkturních bodů, tak nad myogelozy a body bolesti. Vstřikuje se zhruba 1/2 ml směsi na každý bod. Koncentrace by měla být do 20 µg/ml, jinak dochází k pocitu pálení v místě aplikace. 1

Při terapii Sudeckovy dystrofie se používá subkutánní aplikace ozonu s koncentrací 25µg/ml s velmi dobrým analgetickým efektem a po pár týdnech i zlepšení klinického a rentgenologického nálezu. 1

V zahraničí se používá ozon také při terapii herniace disku a pro představu o efektivitě této léčby zde uvádím prezentaci italských autorů: "Léčili jsme více než 1000 pacientů infiltrací ozonu intradiskálně, prospektivně jsme hodnotili prvních 50 pacientů, v 6-ti měsíčních intervalech. Všichni byli nejdříve podrobeni klinickému vyšetření, proběhla EMG, CT, NMR, po lokální anestézii jsme opíchli disk pod CT kontrolou, aplikováno 12 ml směsi ozonu a kyslíku v koncentraci 20 - 30 µg/ml, léčba byla opakována 2 až 3 krát / v intervalu 3., 15. a pokud to bylo nutné 30. den/, po každé aplikaci bylo provedeno kontrolní CT vyšetření, poslední kontrola byla provedena za 3 měsíce. Výsledky jsme rozdělili do 2 částí, klinické a přístrojové. Co se týče klinické odpovědi, 68% mělo positivní výsledky /40% výborný, 28% dobrý/, 32% negativní výsledky, 10% podstoupilo chirurgický zákrok a 22% je na farmakoterapii a rehabilitační léčbě. Co se týče CT odpovědi, měli jsme 82% positivních výsledků /36% výborných, 46% dobrých/, a žádné větší změny mezi CT vyšetřením před léčbou a po léčbě nebyly zaznamenány u 18% případů. Tato terapie je terapií volby při těchto obtížích." 4

V zahraniční literatuře jsou i informace o léčbě bolestí páteře a nosných kloubů dolních končetin.„ Ozonovou terapii používáme 5 let u 200 pacientů s různým druhem artrosy, např: bederní artrosa, generalizovaná artrosa, kyčelní artrosa, artrosa kolen. V této skupině bylo přítomno 60% žen, 40% mužů, /80% z nich bylo starších 40 let/. Léčení byly rozděleni do 3 skupin: I. samostatná ozonoterapie, II. ozonoterapie a farmakoterapie /protizánětlivé léky a/nebo analgetika/, III. ozon a farmakoterapie a rehabilitace. Celkově dosáhlo zlepšení 85% z 200 pacientů.“ 3

V našem zařízení používáme při ozonoterapii generátor ozonu TAO 80 od firmy THERAPY SYSTEMS.

Cílem našeho zkoumání bylo ovlivnění bolesti u pacientů s chronickými obtížemi pohybového aparátu. Chtěli jsme zjistit, jestli přidání ozonu sníží bolestivost a následně zkrátí dobu obtíží.

Aplikujeme subkutánně 1-2 ml s koncentrací 30 µg/ml pomalu dle tolerance pacienta, při aplikaci do tender point 2-3 ml s koncentrací 30-40 µg/ml. Ošetřujeme zejména oblasti tender pointů a současně aplikujeme subkutánně v hypertonických svalech, v oblasti hrudní a bederní páteře a v trapezech, subkutánně oblast velkého trochanteru a oblast ramen.

Naše praktické zkušenosti s terapií ozonem v rehabilitaci ukazují grafy, kde jsou shrnuty výsledky za rok 2004 u pacientů s lokální terapií. Rozdělení je podle místa aplikace, hodnocení efektu terapie bylo podle subjektivně hodnocené intenzity bolesti od pacientů.

Celkem bylo za rok 2004 ošetřeno ozonem 194 pacientů, z nichž 102 mělo výraznou úlevu, 75 částečnou úlevu, 15 pacientů neudávalo žádný efekt, 2 pacienti udávali zhoršení obtíží. Jinými slovy, ze 194 ošetřených pacientů udávalo positivní efekt 177.

Ozonoterapie je pacienty velmi dobře snášena a můžeme potvrdit, že efektivita je opravdu již od koncentrace 30 µg/ml O3, a že větší koncentrace jsou pacienty hůře snášeny /pocity pálení/, ale není rozdíl v terapeutickém efektu. I množství je lépe snášeno do 3ml, při vyšších objemech se často objevuje pocit tlaku v místě aplikace. Proto se nyní držíme spíše menších množství aplikovaného plynu. Zvýšené svalové napětí lze léčit masáží, PIR, tlakem, teplem nebo infiltracemi anestetik. Bolestivé okosticové body lze nejlépe ovlivnit specifickou měkkou technikou, také hlubokou /periostovou / masáží, jehlou a pokud jde o úpony svalů, PIR. 2.

Zvýšené svalové napětí lze též velmi dobře ošetřit laserem,v našem zařízení používáme laser třídy IIIb o vlnové délce 830 nm.

V případě lokální terapie ozonem se využívá jednak efektu „suché jehly“ a energetického vlivu, kdy dochází ke změně anaerobního metabolismu na aerobní. To umožňuje výrazné zkrácení doby nutné k ošetření svalů a zlepšení jejich metabolismu, zkracuje se i celková doba rehabilitace.

Výborných výsledků dosahujeme i při terapii Herpes zoster a také při terapii následných neuralgií. Ústup obtíží je rychlý a během 2 až 3 aplikací se snižuje o 50 a více procent, při pokračování terapie ozonem neuralgie prakticky vymizí.

Velmi dobrý efekt má subkutánní aplikace do oblasti kolem jizev při otoku měkkých tkání po operacích / u nás např. po TEP/. Dochází k ústupu otoku, tím snížení bolesti a zlepšení elasticity tkání.

V současné době používáme tuto metodu též při terapii radiální a ulnární epikondylitídy. Poměrně vysoká úspěšnost v terapii, prakticky nulová negativní zátěž na organismus na rozdíl od kortikoidů, možnost častého opakování v případě potřeby, alternativní analgetická terapie zejména u pacientů, kteří buď nesnáší, nebo jsou alergičtí na analgetika, toto jsou důvody pro které je tato terapie v našem zařízení hojně využívána.

Při terapii ozonem jsme nezaznamenali žádné alergické reakce na ozon.

otevřít obrázek v novém okně: Oblast velkého trochanteru femuru otevřít obrázek v novém okně: Oblast PV svalů dolní Lp a SI bilat
otevřít obrázek v novém okně: PV svaly TH páteře otevřít obrázek v novém okně: Rameno
otevřít obrázek v novém okně: Trapezy

Literatura:

 1. Dieter Stockburger: Grundlagen und Technik der Ozonhehandlung
 2. Karel Lewit: Manipulační léčba
 3. B.Conde, M.Casas, M.Delgado, F.Ramos: Ozone Therapy in the treatment of osteoarthritis
 4. Prof. Dr. R. Dall´aglio: Erfolge der Ozontherapie bei Lumbalgien und Gonarthrosen
KA031 – ozonoterapie

Los Angeles Times 1987

Intravenous Aerobics

Athletes will try almost anything, it seems, to better their performances. The boost of choice among some is blood doping, in which red blood cells are drawn off and reinjected a few days before a race. Since red cells carry muscle-fueling oxygen, an additional infusion should translate into greater energy, more endurance and improved times. The 1984 U.S. Olympic cycling coach was suspended after some team members admitted to doping their blood, a practice now banned from the Games. Blood doping is arguably unethical; it may also have long term side effects and has been clinically unproven. Last month, though, University of New Mexico researchers reported in the Journal of the American Medical Association that six runners performed some 3% better on 10-km runs after a dose of their own red cells. Blood doping may be shady and unhealthy, but it may also work.

KA032 – ozonoterapie

Anamnesis: Patient, female, 68 years with ulcer in the region of inner ankle right side, since 4 weeks without any healing process.

Diagnosis: ulcer-inner ankle right side

Start of the documentation on 19.04.2005

otevřít obrázek v novém okně: xxx

End of the documentation on 02.05.05

otevřít obrázek v novém okně: xxx

Result: Positive healing process, almost completed after 2 weeks

KA033 – ozonoterapie

Anamnesis: Patient, male, 30 years with abscess on the left lower leg since 3 days. The patient strictly refused all chirurgical interventions!

Diagnosis: sclerotic abscess-lower leg, left side

Start of the documentation on 21.03.05

Start of the documentation on 21.03.05

End of the documentation on 24.03.05

End of the documentation on 24.03.05

KA034 – ozonoterapie

Nová populární kniha o ozonoterapii, překlad americké publikace

Nathaniel Altman: Kyslíkové léčivé terapie

Nathaniel Altman: Kyslíkové léčivé terapie
KA035 – ozonoterapie
KA036 – ozonoterapie

http://ukzu.utc.sk/html/nervove/index.html - nemocnice Žilina, neurologické aplikace

Neurologické oddelenie v Žiline zahájilo liečbu hernie medzistavcovej platničky pomocou ozónovej terapie ako prvé pracovisko v Slovenskej republike v novembri 2004.

Certifikát na vykonávanie liečby získal MUDr. Juraj Vyletelka po stáži v Taliansku u nestora ozónoterapie Dr. G. Fabrisa v Udine, u Dr.Cosma Andreulu v Bari, u Dr. M. Bonettiho (t. č. jednej z vedúcich osobnosti FIO ) v Brescii a u Prof. Leonardiho v Bologni (t.č. prezident FIO).

Neurologické oddelenie v Žiline vykonáva komplexnú diagnostiku a liečbu ochorení chrbtice t.j. konzervatívnu liečbu (rehabilitácia, medikamentózna liečba, spinálne injekcie, manuálna liečba).

Pri zlyhaní ev. neúspechu konzervatívnej liečby sú pacienti liečení operačne na neurochirurgickom oddelení v Žiline. Pri využití všetkých najmodernejších diagnostických a liečebných postupov sú takmer všetci pacienti vyliečení bez nutnosti operačného zákroku. Väčšina pacientov sa liečí ambulantne, počet hospitalizácií pacientov s ochoreniami chrbtice poklesol za posledné 2 roky z 35% na 8% zo všetkých hospitalizovaných pacientov.

Hernia disku

Hernia disku

Hernia disku predstavuje vyklenutie medzistavcovej platničky.

Najzávažnejšie následky má pri jej vyklenutí do chrbticového kanála, pretože tlačí na vystupujúci nervový koreň. Rôzne typy hernií sú zobrazené na obrázkoch.


Hernia disku Hernia disku

Ozónová terapia diskových hernií

Bolesti v chrbtici s/bez vystreľovania do končatín postihujú 80% populácie aspoň 1 krát za život. Sú vedúcou príčinou práceneschopnosti s významným dopadom na celkové náklady za zdravotnú starostlivosť.90% pacientov s bolesťami v chrbtici sa uzdraví spontánne za pomoci konzervatívnej liečby. U ostatných 10% pacientov je najčastejšou príčinou neúspechu liečby vyklenutie /hernia/ medzistavcovej platničky.

U nás je stále tzv.zlatým štandardom pri neúspechu konzervatívnej liečby operačný zákrok. Vzhľadom k tomu, že v posledných rokoch narastá počet publikácií o neúspechoch operačnej liečby,zameriava sa pozornosť na minimálne invazívne liečebné metody,ktoré majú dobrý klinický efekt v kombinácii s dobrou toleranciou a nízkou cenou.V súčasnosti sa medzi tieto metodiky zaraďujú minimálne invazívne perkutánne injekcie (chemonukleolýza) jednak s použitím chymopapainu (Smith, USA, 1963) alebo s pouzitím medicinálneho ozónu (Verga, Taliansko, 1989).

Chemonukleolýzou medicinálnym ozonom bolo liečených už viac než 50 000 pacientov, pričom publikované súbory pacientov vykazujú až 70-80% úspešnosť tejto liečby.

Ozónová terapia

Ozónová terapia predstavuje jednu z možnosti miniinvazívnej injekčnej liečby. Jedná sa o liečbu tzv. „medicínskym ozónom“ čiže zmesou ozónu a kyslíka v presne stanovenej koncetrácií a objeme. Pri ozónoterapii sa využívajú terapeutické účinky zmesi ozon-kyslík v bezpečných koncentráciách 10-30 ug/ml.

Ozónová terapia

Efekt ozónu na rôzne komponenty koreňovej bolesti:

Ozón po aplikácii pôsobí jednak na poškodenú medzistavcovú platničku,a jednak na poškodený nervový koreň.Dochádza k uvolneniu vody z jadra platničky,čím sa zmenší objem vyklenujúcej sa platničky a tým aj tlak na nervový koreň.Ozon má však aj analgetický,protizápalový a protiopuchový efekt na nervový koreň čo vedie k bezprostrednemu zmierneniu bolesti.

Techniky aplikácie zmesi O2-O3:

 • paravertebrálna „klasická“ aplikácia - ide o aplikáciu zmesi kyslík-ozón do podkožia, svalu a svalovej fascie v úrovni poškodenej medzistavcovej platničky
 • intraforaminálna aplikácia - ide o aplikáciu zmesi kyslík-ozón do otvoru ktorým vystupuje nervový koreň z chrbticového kanálu
 • intradiskálna aplikácia - aplikácia zmesi kyslík-ozón priamo do medzistavcovej platničky

Chemonukleolýza zmesou kyslík-ozón sa vykonáva ambulantne,pacient je po zákroku sledovaný 2 hodiny, potom odchádza do domáceho liečnia.Po niekoľkých dňoch zahajuje rehabilitačnú liečbu. V prípade neúspechu ev.len čiastočnému efektu je možné terapiu v priebehu mesiaca opakovať.

Táto liečba s pomerne vysokou úspešnostou ( 70-80% ) má oproti operačnému zákroku výhodu aj v tom, že je podstatne kratšia následná fáza rekonvalescencie, je menej traumatizujúca pre pacienta, skracuje sa práceneschopnosť,odpadajú komplikácie, ktorými je až v 15-20% zaťažená operačná liečba (recidívy hernie, instabilita, pooperačné zrasty, infekcie disku), a je podstatne finančne menej náročná.

Indikácia a kontraindikácia liečby, komplikácie

Indikácie:

pri vyklenutí medzistavcovej platničky ( C,Th,L ), ak nedochádza po 6 týždňoch konzervatívnej liečby k zlepšeniu a klinický nález koreluje s výsledkami CT/MR vyšetrení

Kontraindikácie:

 • tehotenstvo
 • zvýšená činnosť štítnej žľazy
 • závažné ochorenia srdca
 • hypertenzia
 • poruchy zrážanlivosti krvi

Komplikácie:

 • pri vpichu ihly: - krvná zrazenina, podráždenie nervového koreňa
 • prechodné zvýraznenie pôvodnej bolestivej symptomatiky
 • vagová reakcia - potenie, hypotenzia, spomalenie akcie srdca, poruchy frekvencie srdca

Úspešnosť liečby

( hodnotené podľa MacNabovej škály )

 • liečba bola aplikovaná u viac ako 50 000 pacientov
 • 75-80% v L oblasti
 • 80-90% v C oblasti
 • Bonetti (kompletná úprava 86,1%,parc.úprava 13,9%)
 • Fabris 1082 pac.( 80% kompletná úprava, u C chrbtice 87,5%)
 • Alexandre 6665 pac. ( kompletná úprava 80,9%,parcialná 12,4%, CT nález u 41% pacientov redukcia objemu hernie, u 37% kompletná eliminácia hernie)
 • XF.HE 258pac. (62% kompletná úprava,parcialná u 15,1% pacientov)
 • Mazzo 1063 pac. (kompletná +parc.úprava u 78% pacientov)
 • Byung-Chan 292pac. (kompletná úprava 88,2%,MR redukcia objemu u 78,3%)
 • Kumar 25 pac. (kompletná úprava u 88%)
 • Andreula 1300 pac. (kompletná + parc.úprava 85%,FBSS 54%)

Úspešné vyliečenie nášho prvého pacienta

(po jednej aplikácii zmesi O2/O3)

Stav pred liečbou

Stav pred liečbou Stav pred liečbou Stav pred liečbou

Stav po aplikovaní ozónovej terapie

Stav po aplikovaní ozónovej terapie Stav po aplikovaní ozónovej terapie Stav po aplikovaní ozónovej terapie
KA037 - ozonoterapie

A204 (PDF 187kB) - ozonoterapie
Ozonoterapia aj v žiarskej nemocnici

Ozonoterapia aj v žiarskej nemocnici

VŠEOBECNÁ NEMOCNICA V ŽIARI NAD HRONOM

generálny riaditeľ Nemocnice a polikliniky, n. o. MUDr. Oldřich Pospíšil

Všeobecná nemocnica v Žiari nad Hronom pripravuje pre svojich pacientov ďalšiu novinku - ozonoterapiu. O pár týždňov otvára v priestoroch polikliniky centrum aplikácie ozónu, kde sa budú liečiť napríklad diabetické vredy, infektované rany, úrazy. Táto liečebná metóda bude však využívaná aj v gynekológii, internom a ďalších oddeleniach. Bližšie s touto liečebnou metódou nás oboznámil generálny riaditeľ Nemocnice a polikliniky, n. o. MUDr. Oldřich Pospíšil.

„Keď sa hovorí o ozóne, hovorí sa o kyslíku. Kyslík môže byť dodaný v rôznych formách, jedna z nich je v ozóne. Každá choroba bunky, pokiaľ je ešte možné túto bunku nejako zachrániť, potrebuje kyslík. Doteraz sa to riešilo tak, že sa pacienti dávali do hyperbarických komôr a hyperoxidovali sa, teda sa im dávalo množstvo kyslíku pod tlakom, aby sa vyliečila ich choroba. To však mohlo pacienta aj poškodiť. Ozonoterapia sa v tomto zásadne líši. Keď sa ozón dostane v koncentráciách, ktoré sú minimálne a povolené európskymi normami, do styku s chorým tkanivom, rozštiepi sa na dva kyslíky a vydá 143 joulov energie. Bunka, ktorá nemá energiu, si nemôže zobrať kyslík. V tomto je ozón unikátny, pretože dodáva nielen kyslík, ale aj energiu. Bunka teda použije tých 142 joulov energie, aby si mohla zobrať kyslík, preto sa pacient nemusí pretlakovávať v komore. Množstvá, ktoré sú používané, sú minimálne a presne kontrolované. Nie je teda ohrozenie, že by ozón, používaný podľa vopred stanovených postupov, mohol uškodiť. Ozónoterapia je pre pacienta bezpečná, keď sa používajú prístroje, ktoré sú certifikované ako zdravotnícke prístroje, podľa noriem platných v Európskej únii a vykonávajú ju vyškolení lekári,“ vysvetľuje doktor Pospíšil.

Ozón, ktorý sa využíva k liečbe sa objavil už na začiatku dvadsiateho storočia. Už v roku 1902 popísali liečbu chudokrvnosti, cukrovky, chrípky, akútnych zápalov či čierneho kašľa. Dnes je v Nemecku 4 000 kliník, ktoré používajú ozón. V Európskej únii je aplikácia ozónu tak vyvinutá, že napríklad v Taliansku sa vyučuje ako jeden z predmetov na lekárskych fakultách. Táto metóda je uznávaná v USA a certifikovaná v 13 štátoch, veľmi rozšírená je aj v Kanade.

Formy použitia ozónu

„Ozón sa dá použiť v rôznych formách. Plynová forma lieči natiahnuté svaly, šľachy, degenerované kĺby, dá sa ňou liečiť aj veľmi bolestivá choroba herpes zoster. Táto forma sa používa ako injekčná.

Ozón sa však dá používať aj v infúziách, vtedy revitalizuje, detoxikuje celé telo. Ďalšia forma, akou sa dá využívať ozón je vo vode. Voda sa ozonizuje, injektované alebo inak postihnuté tkanivo sa potom touto vodou oplachuje, pričom ozón zabije všetky doposiaľ známe baktérie, plesne, všetky vírusy, dokonca v niektorých prípadoch aj vírus HIV pri infúznej aplikácii. Je dokázané, že takáto forma dokáže pozastaviť paradentózu, vyčistí črevá v prípade, že vypijeme ozonizovanú vodu. Takouto vodou tiež môžeme umyť ruky, čím ich vysterilizujeme. Keď dáme ozón na vredy, zranenia, rany po chirurgických zákrokoch, urýchli ich liečbu.

Tretia forma, ktorá je použiteľná, je ozonizovaný olej. Najčastejšie sa používa olivový, ale aj kokosový olej. Olejom sa natierajú vredy, čím ich dezinfikujú a súčasne podporujú rast kožných buniek, ktoré zatvoria vred s minimálnou jazvou. Táto metóda je preto vhodná po popáleninách či na diabetické vredy na nohách. Existuje dobre dokumentovaných mnoho prípadov, kedy ozonizovaný olej zachránil pacientovi nohu pred amputáciou.

Ozón využívajú vo veľkej miere športovci, keď si chcú urýchliť hojenie. Ozón totiž urýchľuje hojenie fraktúr, pomliaždených svalov či šliach. Jedným zo športovcov, ktorí užívajú ozón je David Beckham, ozón užívala aj kráľovná matka. V Nemecku sú kliniky, kde chodia ľudia na detoxikačnú kúru. Ozón sa im dodáva v takých formách, aby odchádzali zdravší a silnejší, pretože okrem toho, že ozón zabíja plesne a baktérie, dodáva telu energiu a taktiež podporuje imunitný systém. Je preto vhodný pre liečbu chorôb, ktoré sú čiastočne alebo úplne zavinené poruchou imunitného systému.“

Prečo nie je na Slovensku ozonoterapia až tak rozšírená?

„Proti používaniu ozónu je veľká loby zo strany veľkých, hlavne globálnych farmaceutických firiem. V pomere s farmaceutickými výrobkami je to totiž lacnejšia metóda. Lacnejšia v tom zmysle, že za lieky zaplatí pacient, kým sa vylieči, oveľa viac ako za aplikáciu ozónu, ktorý liečbu urýchľuje. Naviac, lieky majú vždy veľa vedľajších a často nežiaducich účinkov, ktoré ozón nemá. Taliani tiež publikovali výskumy skupiny pacientov, ktorým liečili vyronené chrbticové platničky. Keď sa ozón pichne do platničiek, ktoré tlačia na nervy, platnička sa stiahne a zafixuje, operácia teda, v absolútnej väčšine prípadov, nie je potrebná. V niektorých štátoch sa proti ozonoterapii postavili teda aj chirurgovia. V súčasnosti však loby nie je až tak silná, aby ozonoterapiu úplne zastavila a je to len otázka času, že to bude bežne používaná forma liečby aj na Slovensku,“ dopĺňa generálny riaditeľ.

Ozonoterapia je jedna z najbezpečnejších foriem liečby

„Zo svetových štatistík, prepočítaných na milión aplikácií ozónu, sa udáva 0,0007 % komplikácií. Nepoznám žiadnu inú liečbu, ktorá by mala tak nízky štatistický priemer komplikácií,“ uvádza doktor Pospíšil.

Cieľom Neziskovej organizácie Nemocnice a polikliniky je mať efektívnu a bezpečnú terapiu ľudí a musí viesť k uspokojeniu potrieb pacienta. „V žiarskej nemocnici chceme liečiť bolestivé stavy chrbtice, či už chrbtové platničky, alebo bolesti nervov. Budeme používať všetky formy liečby: vodnú, injekčnú aj plynnú, pretože tieto formy sa niekedy nedajú úplne separovať. Niektoré choroby potrebujú všetky, niektoré len jednu. Vždy je však správna indikácia striktne kontrolovaná kvalifikovaným a vyškoleným lekárom. Všetky postupy, ktoré sú uznané v Európskej únii, majú predpísané presné množstvá aplikovaného ozónu. Sú presné metodiky o tom, aká koncentrácia je účinná, teda, aby ozón bol funkčný a nepoškodil.“

Primári oddelení a vrchné sestry absolvovali rozsiahly seminár, kde školili nielen slovenskí, ale aj zahraniční lektori. Centrum aplikácie ozónu bude využívať takmer každé oddelenie, jednotlivé dni budú určené pre to ktoré oddelenie. Lekári, ktorí tam však budú, budú vyškolení na používanie ozónu.

Ako nás na záver informoval MUDr. Oldřich Pospíšil, počas týchto dní sa dokončujú priestory, kupuje sa vybavenie. „Súčasne sa pripravujú informačné materiály pre pacientov, ale aj pre obvodných lekárov, špecialistov. V prvom rade bude informovaný pacient, aby sa cítil bezpečne a pohodlne s touto metódou liečby. Chceme, aby sa ozonoterapia stala bežnou pri liečbe vybraných (indokovaných) chorôb.“

Poisťovne zatiaľ túto liečbu nepreplácajú, buď vôbec, alebo len čiastočne. Vedenie Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom však chce, aby ceny, a teda dostupnosť tejto liečby, bola prístupná pre všetkých. V budúcnosti budú iniciovať aj rozhovory s poisťovňami.

(kr)

KA038 - ozonoterapie

A193 (PDF 358kB) - ozonoterapie
OZÓNOTERAPIA - STO ROKOV STARÁ, ZA TO EFEKTÍVNA LIEČEBNÁ METÓDA
Hostyn

OZÓNOTERAPIA - STO ROKOV STARÁ, ZA TO EFEKTÍVNA LIEČEBNÁ METÓDA

Ozónoterapia predstavuje vysoko efektívnu metódu aplikácie lekárskeho ozónu pre liečebné účely, a to so širokým spektrom pôsobenia. Ide o multidisciplinárnu metódu, ktorá dopĺňa klasické liečebné postupy. Veľký záujem o túto metódu bol odštartovaný na základe stanoviska celosvetovej ozónovej asociácie International Ozone Association. Vznikla v roku 1973 a zaoberá sa všetkými aspektmi pôsobenia a využitia ozónu na Zemi. Združuje výskumné ústavy, univerzity, vedcov, lekárov, technológov, spotrebiteľov, ktorí využívajú vlastnosti ozónu. Ozónoterapia má schopnosť pôsobiť pri likvidácii vírusov, baktérií, spórov a bunkového stresu, ktorý zohráva najdôležitejšiu úlohu pri závažných ochoreniach. Už aj na Slovensku existujú pracoviská s využitím ozónu a my sme navštívili jedno z nich, a to v Bratislave. MUDr. Vladimíra Hostýna, MPH – viceprezidenta sekcie pedikúry Asociácie profesionálov pre krásu a relaxáciu sme sa opýtali na výhody a úskalia využitia tejto vynikajúcej doplnkovej liečebnej metódy.

Ako dlho a prečo sa venujete ozónoterapii?
Teoreticky som problematiku ozónoterapie začal sledovať asi pred dvomi rokmi v súvislosti s objavením sa prípravkov ozónu viazaného na olivový olej na Slovensku a jeho využitím v starostlivosti o nohy. V auguste 2005 som sa rozhodol pre kúpu generátora ozónu a tak začali moje praktické skúsenosti.

Čo je ozón a aké sú jeho vlastnosti?
Ozón je svetlomodrý plyn, veľmi nestabilný s charakteristickým zápachom, ktorú môžeme cítiť napríklad po letnej búrke. Premenu vzdušného kyslíka pôsobením elektrického výboja na plyn s charakteristickým zápachom, nazval v roku 1840 prof. F.C. Schonbein ozein – ozón, čo znamená vydávať vôňu. Aj v našom tele vznikajú pri reakcii vody s kyslíkom peroxidy a uvoľňuje sa ozón. Vo voľnej prírode vzniká ozón pôsobením elektrického výboja pri blesku, pri UV žiarení vo vyššej nadmorskej výške, na hladine veľkých vodných plôch. Ochranná vrstva ozónu v stratosfére sa správa ako filter a absorbuje podstatnú časť UV žiarenia. Ozón má charakteristický zápach a je ťažší než vzduch. Jeho molekula je veľmi nestabilná a tvoria ju tri atómy kyslíka. Oxidačné schopnosti ho radia medzi prípravky, ktoré likvidujú jedovaté aromatické látky, kyanidy, síru, fenoly či karcinogény. Ozón zabíja baktérie, víry a plesne a preto sa tieto jeho dezinfekčné schopnosti využívajú napríklad pri úprave vody, vo farmaceutickom alebo v potravinárskom priemysle.

Vysvetlite nám prednosti využitia lekárskeho ozónu?
Zaujímavé je použitie ozónu v lekárskej praxi. Z laboratórnych štúdií a overených klinických skúšok sú známe vynikajúce účinky pri podpore prekrvenia všetkých tkanív, vrátane centrálnej nervovej sústavy, pri bakteriálnych, plesňových a vírusových ochoreniach. Ozón má na organizmus imunoreštauračný efekt, teda pôsobí pri autoimúnnych poruchách a alergiách, dodáva energiu pri fyzickej a psychickej záťaži, urýchľuje regeneráciu rán, zlomenín, aktivizuje erytrocyty, enzymatické antioxidanty a radikálové zametače, čím spomaľuje starnutie a likviduje zápaly v tele. Významný je aj protinádorový účinok.

V súvislosti s touto otázkou by som chcel vyzdvihnúť aj význam užívania prírodných doplnkov stravy, ktoré vlastne pomáhajú človeku posilniť imunitný systém do takej miery, že je schopný všetky pozitívne vplyvy ozónu využiť. S výrobkami spoločnosti Akuna mám dlhoročné skúsenosti, takže nie je nič zvláštne, že moji pacienti užívajú Alveo.

Trošku ste mi vyhnal vietor z plachiet, pretože nasledujúca otázka mala byť práve na Váš názor na akuňácke produkty.
Áno, ako som už povedal, mám dlhoročné skúsenosti najmä s Alveom. Zoznámil som sa s ním v čase, kedy som sa profesne venoval problému „diabetická noha“. Moji pacienti, pokiaľ je to len trošku možné, odchádzajú z ordinácie poučení o výhodách a pozitívnych vplyvoch týchto prípravkov. Vynikajúce skúsenosti mám aj s užívaním akuňáckeho detoxikantu Cleanse plus, pretože si myslím, že očistu tela by sme mali prevádzať neustále. Cleans je vynikajúci, má komplexný detoxikačný vplyv na telo a je pohodlný na užívanie. Jeho užívanie osobne dopĺňam s pitím vývaru z bobkového listu, ktorý je vynikajúci na likvidáciu rôznych mikóz a plesní z organizmu.

S akými ochoreniami vás pacienti najčastejšie navštevujú?
Lekársky ozón je zmes medicínskeho kyslíka a ozónu pripraveného z medicínskeho kyslíka. Pretože je ozónová molekula nestabilná, jeho lekárska forma sa musí použiť bezprostredne po jeho príprave. Spôsoby aplikácie sú rôznorodé a o výsledku liečby rozhoduje správna indikácia. O spôsobe aplikácie a dávkovaní rozhoduje typ ochorenia, aktivita chorobného procesu. Spôsoby aplikácie sú systémové a lokálne. Medzi systémové aplikácie zaraďujeme veľkú autohemoterapiu, intravenózne podanie ozonizovaných roztokov. Lokálne aplikácie sú napr. malá autohemoterapia, vnútrosvalová aplikácia, aplikácia do akupunktúrnych bodov, obklady a výplachy rán. Niektoré aplikácie sú zmiešané, napr. aplikácia ozónu do hrubého čreva. Na jednej strane ovplyvňuje sliznicu hrubého čreva, bakteriálnu flóru v čreve a následne peristaltiku, na druhej strane po vstrebaní sa do venózneho riečišťa ovplyvňuje pečeň a následne celý organizmus. Dobrou indikáciou sú cukrovka, poruchy metabolizmu tukov, celkové vyčerpanie, chronický stres. Asi si poviete, že je to dnes problém mnohých ľudí. I pri týchto diagnózach je vhodné kombinovať klasickú medicínu s výživovým doplnkom a prax ukazuje, že Alveo, Onyx Plus a MASTERvit sú tým správnym a vhodným výberom.

Pri akých zdravotných ťažkostiach sa ozónoterapia neodporúča?
Ozónoterapiu nie je vhodné aplikovať pri akútnych orgánových krvácaniach, kde je riziko zhoršenia stavu, zvýšenej činnosti štítnej žľazy, nadmerne zvýšenom krvnom tlaku, akútnych intoxikáciách alkoholom, infarkte myokardu, gravidite, vysokých horúčkach, sklonom ku kŕčom, hypokalcinemii, alergii na ozón. U diabetikov treba venovať zvýšenú kontrolu hladine cukru, nakoľko aplikácia ozónu zlepšuje využitie cukru v bunkách a môže sa následne rozvinúť hypoglykemický stav.

Aké je ďalšie využitie ozónu?
Ozónovú terapiu možno využiť v kozmetike, pri tvorbe vrások, obnove pružnosti a trudovitosti pokožky, celulitíde. Zaujímavé je použitie v ošetrovaní rán, popálenín. I v tomto prípade liečbu ozónom možno úspešne kombinovať s používaním vitamínov, antioxidantov, koenzýmu Q1O, alebo kompletnou ponukou prípravkov Akuny (detoxikácia pečene prípravkom Cleanse plus).

Čo považujete za svoj najväčší medicínsky úspech v oblasti ozónoterapie?
Použitie ozónu v liečbe rozšírilo moje liečebné možnosti. Úžasne je to, že bez použitia liekov, čo sú cudzorodé látky mnohokrát toxického charakteru, som schopný pomôcť v mnohých prípadoch ľuďom, ktorí už prakticky vyčerpali možnosti klasickej medicíny alebo im tieto postupy priniesli iba čiastočnú úľavu. Aj pre mňa, s takmer s 30 ročnou praxou sú niekedy účinky podaného ozónu prekvapujúce. Či to bolo liečenie pacienta s herpes zoster, liečenie viacerých pacientov s platničkovými problémami. Prekvapujúce sú výsledky u pacienta s únavovým syndrómom, u ktorého prišlo k 47% zvýšeniu maximálnej záťaže na byciklovom ergometri po 5 infúziach ozonizovaného fyziologického roztoku. Sľubné výsledky pozorujeme aj u pacientov po NCMP, s myasteniou gravis, boreliózou. Pôvodným zámerom využitia ozónu bola jeho aplikácia v liečbe diabetickej nohy. Kombinácia lokálnej a systémovej aplikácie priniesla niekoľko dobrých liečebných výsledkov.

Ďakujem za rozhovor, prajem veľa liečebných a osobných úspechov a na záver odkaz všetkým akuňákom?
Na mnohých mojich prednáškach a príhovoroch som sa viackrát vyjadril, že ja som tak trošku „šarlatán“ s medicínskym titulom. Vyskúšal som mnoho terapií a produktov hlavne na sebe. Pri hodnotení produktov Akuny pozitívne hodnotím ich „čistotu“, komplexnosť a hlavne jednoduchosť. Tá je v dnešnej uponáhľanej dobe na nezaplatenie. Teda – na zdravie s Alveom!

MUDR. VLADIMÍR HOSTÝN

MUDR. VLADIMÍR HOSTÝN, MPH Internista, telovýchovný lekár. Od roku 1995 do roku 2002 primár interného oddelenia so zameraním na konzervatívnu liečbu diabetickej nohy a periférnych porúch prekrvenia, t.č. odborný asistent Kliniky telovýchovného lekárstva UK Bratislava. Vo voľnom čase sa snaží o komplexnú starostlivosť o nohy - poradenstvo, aplikácia pomôcok, ozónoterapia, ošetrovanie nôh a medicinálna pedikúra, edukácia pre pedikérov a študentov FTVŠ. V súčasnosti zastáva post viceprezidenta APKaR sekcia pedikúry a starostlivosti o nohy.

KA039 - ozonoterapie

KA039 - ozonoterapie
Ozón lieči boľavé platničky

Ozonoterapia v Spišskej Novej Vsi
Ozón lieči boľavé platničky

Bolesťami chrbta trpia mnohí z nás a príčin týchto bolestí je veľa. Pri niektorých z nich nám už aj na Slovensku môže pomôcť liečba pomocou ozónu, čo je plyn s typickou vôňou, ktorý je prirodzenou súčasťou ovzdušia. Vo vyšších koncentráciách je škodlivý, najmä v prízemných vrstvách ako súčasť mestského smogu. V medicíne sa však používa pre potvrdené liečivé účinky v malých koncentráciách, ktoré sú zdraviu prospešné. Medicinálny ozón je zmes kyslíka s ozónom, kde podstatnú časť (viac ako 90 percent) tvorí kyslík.

Využitie ozónu

Ozón, ktorý vzniká pôsobením slnečného žiarenia, najmä jeho ultrafialovej zložky na atmosferický kyslík, môže vo vyšších koncentráciách naozaj poškodzovať ľudské zdravie. V malých množstvách má však liečivý efekt a s úspechom sa používa v zubnom lekárstve, v internej medicíne, onkológii, kožnom, očnom lekárstve, v chirurgii, neurológii atď. Farmakologické základy oxygeno-ozonoterapie, tzv. medicínsky ozón tvorí zmes kyslíka a ozónu v koncentráciách od 1 do 40 ug ozónu na ml kyslíka. Koncentrácia zmesi kyslíka a ozónu, ako aj jeho množstvo závisia od miesta aplikácie. Ozón je vytváraný generátorom ozónu, ktorý aktivuje biatomický kyslík v elektrickom poli a spektrofotometricky odmeria percento zastúpenia ozónu v zmesi O2/O3. Koncentrácia takého ozónu býva niekoľkonásobne nižšia ako sa využíva v rôznych odvetviach hospodárstva (plavárne, klimatizačné zariadenia, farmaceutický priemysel, úprava potravinárskych výrobkov, chladiarenské veže, atď.). Z histórie je známe, že prvý generátor ozónu zhotovil Werner von Siemens v roku 1857 a prvýkrát sa použil na čistenie krvi v roku 1870. Začiatkom 20. storočia boli získané prvé skúsenosti v súvislosti s liečbou cukrovky, chrípky, chudokrvnosti, čierneho kašľa, alebo akútnych zápalov. V súčasnosti sa ozonoterapii v rámci Európskej únie venuje viacero pracovísk v Nemecku, Grécku, Španielsku, Taliansku. Táto metóda je uznávaná v niektorých štátoch USA, rozšírená je v Kanade, Číne, Indii a v niektorých štátoch Južnej Ameriky. Pre dosiahnutie biologického a terapeutického účinku musí ozón iniciovať akútny oxidatívny stres, ktorý však nesmie prekročiť antioxidačné obranné mechanizmy. Bežne sa stretávame s tzv. prírodným ozónom, ktorý je bezfarebný, niekedy ľahko modrastý plyn so štipľavým zápachom. Ozón tvoria 3 molekuly kyslíka, čo vedie k jeho nestabilnej povahe a jeho schopnosti reagovania s ostatnými látkami. Ozón predstavuje najsilnejší oxidačný agens. Ozónoterapia sa v niekoľkých štátoch sveta úspešne využíva aj na liečbu bolestivých stavov chrbtice a poškodenia platničiek. Priekopníkmi v tejto oblasti sú Taliani a Španieli.

Liečivé účinky ozónu

 • likviduje vírusy, baktérie, plesne, má teda dezinfekčné účinky
 • zlepšuje prekrvenie tkanív a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín
 • podporuje tvorbu nových ciev v poškodenom tkanive, a tým urýchľuje regeneráciu
 • protizápalové účinky
 • analgetické účinky
 • antiedematózne účinky
 • má výrazne protinádorové účinky
 • výrazne podporuje aktivitu imunitného systému

Formy použitia ozónu

Ozón sa dá použiť v rôznych formách s presne definovaným terapeutickým oknom pre rôzne aplikácie, ako je napríklad intramuskulárne, epidurálne, intradiskálne, periradikulárne, periartikulárne, intraartikulárne, subkutánne, rektálne, intravenózne, atď. Ozón sa aplikuje :

 1. v plynovej forme – najčastejšie sa používa pri degeneratívnych procesoch chrbtice, kĺbov, pri poškodení svalov, šliach a niektorých poruchách periférneho nervového systému (koreňové syndrómy, obrna tvárového nervu, úžinové syndrómy)
 2. v ozonizovaných roztokoch. - infúzna forma slúži na detoxikáciu a revitalizáciu tela, ale aj pri niektorých systémových ochoreniach
 3. v ozonizovaných olejoch a mastiach, ktoré sa aplikujú lokálne na postihnutú oblasť

Ozón v liečbe bolestí chrbta

Príčiny bolesti chrbta

Fyzické:
okrem úrazov či závažných ochorení ako rednutie kostí, reuma či rakovina sem patrí namáhavá práca, zaťažujúce polohy, zle vykonávané športy, sedavý spôsob života, náhle zníženie alebo zvýšenie aktivity, obezita.
Psychické:
stres, prepracovanosť, konflikty v rodine a v práci, nedostatok sexuálnej aktivity, úzkostlivosť, mentálna anorexia.

Čo je platnička?

Medzi každým párom stavcov našej chrbtice je uložená diskovitá chrupavka, platnička, ktorú vypĺňa rôsolovitá hmota. Plní úlohu akéhosi vankúšika, ktorý tlmí otrasy, keď bežíme alebo skáčeme, a chráni tak jednotlivé stavce. Môžeme si ju predstaviť aj ako akýsi balónik s vodou, čo sa sám tvaruje podľa priestoru, ktorý má medzi stavcami k dispozícii.

Ako vzniká vysunutá platnička?

K tomuto problému dochádza vtedy, ak sa vonkajšia vrstva niektorej z chrupavčitých platničiek akýmkoľvek spôsobom poškodí a vnútorná rôsolovitá hmota sa z jej obalu začne vytláčať, alebo dokonca unikne. Obal platničky môže prasknúť najčastejšie následkom náhleho neobratného pohybu, ale aj bez zrejmej vonkajšej príčiny. Ak vysunutá platnička pritlačí nervy vo vnútri chrbticového kanála vzniká bolesť, svalové spazmy, vynútené držanie chrbtice, bolesti a tŕpnutie horných alebo dolných končatín

Aký je liečebný postup?

Pacient leží na bruchu, miesto vpichu sa dezinfikuje. Kufríkový prístroj - generátor ozónu, vyrobí požadovanú zmes plynov ozónu a kyslíka, tá sa naberie do injekčnej striekačky a podá sa pomocou ihly do miesta aplikácie. Po zákroku pacient krátky čas ostane na pozorovaní. Nič vážne mu nehrozí, zriedkavé nežiadúce účinky môže spôsobiť len jeho strach, nižší prach bolesti, zvýšenie tepu. Prvotné pocity možno prirovnať k akémusi tlaku v mieste vpichu, plný efekt liečby sa dostaví asi v priebehu mesiaca, aj keď úľava je takmer okamžitá. Sú pacienti, ktorým stačí jeden vpich, iní potrebujú niekoľko podaní ozónu. Hospitalizácia pred ani po zákroku nie je nutná, výkon sa teda robí ambulantne.

Miesta aplikácie ozónu

Miesta aplikácie, koncentrácia ozónu a počet aplikácií sa určuje podľa aktuálneho stavu individuálne u každého pacienta.

Ozón aplikujeme:

 1. intraforaminálne pod CT kontrolou – ide o aplikáciu zmesi kyslík - ozón do otvoru medzi stavcami, cez ktorý vystupujú nervové korene a cievy (do tzv. neuroforamenu), tu sa aplikuje vyššia koncentrácia ozónu pod kontrolou CT
 2. intraforaminálne z voľnej ruky – aplikácia do neuroforamenu bez CT kontroly, na základe zhodnotenia anatomických a rádiologických parametrov, ktoré sú nevyhnutné k správnej identifikácii miesta aplikácie
 3. periradikulárne s využitím presnej detekcie poškodeného nervového koreňa pomocou neurostimulátora
 4. paravertebrálne – tzv. klasická – ide o aplikáciu zmesi kyslík-ozón do oblasti svalov, svalových fascií v úrovni poškodených medzistavcových platničiek
 5. do oblasti intervertebrálnych kĺbov – faziet. Vykonáva sa pod CT, RTG kontrolou alebo z voľnej ruky
 6. priamo do platničky – intradiskálna aplikácia. Ide o aplikáciu zmesi kyslík-ozón priamo do medzistavcovej platničky
 7. epidurálne – ide o aplikáciu zmesi kyslík-ozón do epidurálneho priestoru cez hiatus sacralis alebo do epidurálneho priestoru lumbálny epidurálnym prístupom

Ako to funguje?

Do poškodeného miesta sa vpichne liečebná zmes ozónu a kyslíka. Tá spôsobí, že napríklad platnička, ktorá sa vytláča spomedzi stavcov von, a tým tlačí na nervový koreň, sa pôsobením tejto zmesi odvodní, zmenší, akoby vtiahne naspäť, tlak na okolité nervové zakončenia ustúpi a s ním aj bolesť, ktorá pri týchto problémoch s obľubou „vystreľuje „ až do končatín. Ozón má na nervový koreň aj analgetický, protizápalový a protiopuchový efekt, čo tiež vedie k zmierneniu bolesti. Tento lekársky výkon má alebo môže mať aj ďalšie blahodárne účinky: zmenšuje svalové stuhnutie (spazmy), potláča zápal, podporuje hojenie zvýšeným prekrvením tkanív ničením baktérií, vírusov a plesní, potláča alergické reakcie a celkovo mobilizuje imunitný systém organizmu.

Pri akých diagnózach?

Ochorenia chrbtice

Ozónoterapia môže výrazne pomôcť ľuďom pri problémoch s platničkami – vyklenutiami, herniami, rôznymi poškodeniami medzistavcových kĺbov, blokádami, zápalmi, môže riešiť stavy po operáciách platničiek a podobne. Skúsenosti hovoria o 80 a viac percentnej úspešnosti liečby. Viacerí pacienti však majú komplexnejšie problémy s chrbticou, nejde u nich len o vysunutie platničky, ale už majú deformované stavce i platničky, rôzne zrasty či výrastky, a tak im vieme pomôcť len čiastočne. Treba si však uvedomiť, že pri problémoch s platničkami a vôbec s chrbticou ide o celoživotnú diagnózu, s ktorou je potrebné naučiť sa žiť – pravidelne rehabilitovať, dodržiavať zásady správneho zaťažovania chrbtice, ale aj pitného režimu (jadro platničky pozostáva najmä z vody) a správneho stravovania. Aby sa mohol odborník rozhodnúť, či terapia ozónom má šancu, musí vidieť a zhodnotiť rádiologickú dokumentáciu pacienta (RTG snímky, CT resp. MR).

Iné choroby

 • poúrazové a iné degeneratívne poškodenia osového aparátu
 • obrna tvárového nervu
 • poškodenia periférneho nervového systému, hlavne úžinové syndrómy (syndróm karpálneho a kubitálneho kanála)
 • epikondylitídy
 • entezopatie
 • artropatie
 • obezita

Kontraindikácie

 • závažné ochorenia srdca, závažná hypertenzia, závažné psychiatrické ochorenia, poruchy zrážanlivosti krvi, gravidita, hyperthyreóza

Bezpečnosť ozonoterapie

Podľa výsledkov viacerých pracovísk doposiaľ neexistujú žiadne dôkazy poukazujúce na krátkodobé alebo dlhodobé vedľajšie účinky vyvolané aplikáciou zmesi ozón - kyslík. Zo svetových štatistík prepočítaných na milión aplikácií ozónu sa udáva 0,007 % komplikácií. Sú presne stanovené koncentrácie zmesi ozón – kyslík, ako aj množstvá aplikovaného ozónu pre jednotlivé lokalizácie a štruktúry. Pri správnej indikácii a dodržaní odporúčanej koncentrácie a množstva ozónu je zabezpečený jeho účinok a bezpečnosť.

Použitie ozónoterapie nemá prakticky nijaké vedľajšie účinky na rozdiel od iných medikamentóznych a invazívnych metód.

Výnimočne sa môže vyskytnúť zvýraznenie pôvodnej bolestivej symptomatiky, pokles krvného tlaku, potenie, bradykardia, krvný výron. Uvedené komplikácie sú zriedkavé a nezávažné.

Miesto výkonu

Liečebný zákrok sa vykonáva na vertebrologickej ambulancii, kde sa aplikuje liečebná zmes z voľnej ruky alebo navigáciou pomocou neurostimulátora alebo na CT pracovisku, kde sa miesto vpichu kontroluje CT prístrojom. Formu zákroku určí lekár na základe klinického obrazu (ťažkostí pacienta a neurologického nálezu), podľa výsledkov na RTG, CT alebo MR vyšetrení.

Aplikáciu liečebnej zmesi O2/O3 pod CT kontrolou vykonáva prim. MUDr. Miloslav Dvorák, PhD., MUDr. Vlastimil Horný v spolupráci s MUDr. Petrom Macejkom.

O nás

MUDr. Miloslav Dvorák, PhD., primár Neurologického oddelenia NsP v Spišskej Novej Vsi, MUDr. Vlastimil Horný, zástupca primára Neurologického oddelenia NsP v Spišskej Novej Vsi ako aj lekári NRO sa intenzívne zaoberajú diagnostikou a liečbou vertebrogénnych ochorení hlavne v cervikálnej a lumbálnej oblasti. V cervikálnej oblasti aplikujeme epidurálne a periradikulárne kortikosteroidy v kombinácii s lokálnymi anestetikami a v lumbálnej oblasti okrem uvedených dvoch techník vykonávame aj kaudálne tlakové blokády. Náš súbor pacientov s low back pain liečených uvedenými modalitami je rozsiahly (kaudálne tlakové blokády 3300, lumbálne epidurálne infiltrácie 2800, periradikulárne obstreky pod CT kontrolou 68). Súbor pacientov s bolesťami v cervikobrachiálnej oblasti je menej početný (38 pacientov s cervikálnymi epidurálnymi infiltráciami, 29 periradikulárnymi obstrekmi pod CT kontrolou). Náš záujem o uvedenú problematiku ako aj výsledky sme prezentovali na viacerých odborných podujatiach v Českej, Slovenskej republike a v Rakúsku. Vydali sme dve monografie – „Neoperačná liečba diskopatií v lumbálnej oblasti“ a „Kortikosteroidy v liečbe lumbálnych koreňových syndrómov“. Pripravujeme vydanie tretej monografie týkajúcej sa diagnostiky a liečby bolestivých syndrómov v cervikálnej oblasti. MUDr. Miloslav Dvorák 13.3.2008 obhájil dizertačnú prácu „Neoperačné liečebné postupy pri lumbálnych diskopatiách“ a bola mu udelená vedecko-akademická hodnosť PhD.

V roku 2005 MUDr. Miloslav Dvorák a MUDr. Vlastimil Horný absolvovali stáž a obdržali certifikát na vykonávanie ozonoterapie u Prof. Dr. Matteo Bonetti (t.č. jednej z vedúcich osobností FIO Italian Fedration of Oxygen-Ozone Therapy) v Bresci v Taliansku. Od septembra 2007 aplikovali ozonoterapiu u viac ako tisícky pacientov.

Objednávanie pacientov

Pacienti sa môžu objednať na t.č. 0918 171912, 053/4199523, 053/4199504 (Bc. Mária Pitoráková, Mgr. Lucia Komarová). Na vyšetrenie je potrebné priniesť kompletnú rádiologickú dokumentáciu (RTG, CT, MR).

KA040 - ozonoterapie

KA040 - ozonoterapie
Oznámenie o za počatí liečby ozónovou terapiou

Nemocnica A. Leňa Humenné, n.o.

Oznámenie o za počatí liečby ozónovou terapiou

Dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 26.1.2009 začíname s liečbou ozónom na rtg pracovisku v Humennom.

Indikujúcim lekárom ozónovej terapie je neurológ. Každý neurológ môže posielať pacientov na ozónovú terapiu, ak spĺňajú tieto kritériá:

Klinické: bolesť v driekovej oblasti a DK neodpovedajúca na konzervatívnu liečbu / lieky, fyzioterapia, kľud na lôžku/ trvajúca najmenej 6 týždňov.

Neuroradiologické: CT alebo MR potvrdenie herniácie disku korešpondujúce s klin. symptómami pacienta . Stačí aj CT - vyšetrenie lumb. chrbtice, ktoré by však nemalo byť staršie ako 6 týždňov. MR -vyšetrenie lumb. chrbtice nie je podmienkou. Sninskí pacienti prinesú CT vyšetrenie lumb. chrbtice na CD.

Vylučujúce kritériá – kontraindikácie ozónovej terapie:

 • pacienti s veľkým neurologickým deficitom
 • s emg známkami neurogénnej lézie
 • a veľké fragmenty herniovaného disku.

Postup pri liečbe ozónovou terapiou:

 1. Ambul. neurológ odošle pacienta – adepta ozónovej terapie na neurol. ambulanciu pri nervovom oddelení v Humennom/ budova LDCH – prízemie/, kde sa mu vypíše sprievodná žiadanka.
 2. Pacient sa potom pôjde objednať na rtg pracovisko, kde mu oznámia termín ozónovej terapie.

Za výkon sa platí jednorázovo 83 €, tzn. že aj pri opakovaní ozónovej terapie pacient už viac neplatí.

Tešíme sa na spoluprácu, dúfajúc, že táto nová terapia vertebrogénnych ochorení zlepší výsledky liečby týchto torpídnych ochorení.

V Humennom, 27.1.2009 MUDr. D. Gossányiová
primárka Neurologického oddelenia,
neurologická ambulancia pri oddelení

KA041 - ozonoterapie

KA041 - ozonoterapie
Ozónová terapia - liečba pre 21. storočie

Ozónová terapia – liečba pre 21. storočie

Humenné (17. februára 2008) – Nemocnica A.Leňa v Humennom rozšírila v neurológii liečebné metódy o liečbu ozónom – Ozónoterapiu.

„Ide o multidisciplinárnu metódu, ktorá dopĺňa klasické liečebné postupy. Jej využitie je širokospektrálne a vychádza z účinkov pôsobenia ozónu na ľudský organizmus – zvyšuje prekrvenie a urýchľuje hojenie tkanív, ničí baktérie, vírusy, plesne, potláča alergické reakcie, mobilizuje imunitný systém, má analgetický účinok a popisuje sa aj protinádorový účinok ozónu“, povedal MUDr. Milan Fekeč, generálny riaditeľ nemocnice. „Použitie ozónoterapie nemá prakticky žiadne negatívne vedľajšie účinky na organizmus, na rozdiel od iných medikamentóznych a invazívnych liečebných metód“, dodal MUDr. Fekeč.

Medicínsky ozón sa vyrába v špeciálnom prístroji (generátor ozónu) z bežného kyslíka. Ozónom sa nasycuje voda, fyziologický roztok, prípadne vlastná krv pacienta a následne sa môže aplikovať na kožu, do dutín, inravenózne (do žily), paravertebrálne (k vyklenutej platnične). Spôsob aplikácie záleží od konkrétneho ochorenia, ktoré chceme ovplyvniť.

„V nemocnici A. Lena Humenné v súčasnosti požívame ozón na liečbu bolestí chrbta pri poškodení medzistavcových platničiek a plánujeme pri niektorých prevažne zápalových gynekologických ochoreniach“, hovorí Dr. Fekeč a ako príklad uvádza, „Pri vyklenutých platničkách sa ozón aplikuje pomocou špeciálnej ihly k miestu vyklenutia medzistavcovej platničky, ktorá tlačí na nervový koreň. Táto aplikácia sa vykonáva pod CT kontrolou. Celý zákrok trvá pár minút, pričom úľava od bolesti je skoro okamžitá a úplný efekt sa dostaví spravidla do 1 mesiaca. Ozón sa aplikuje lokálne v plynnom stave.

Ozónová terapia je aplikácia medicínskeho ozónu pre liečebné účely. Rozvoj tejto liečebnej metódy prebieha viac ako 100 rokov. Liečba ozónom je rozšírená hlavne v Taliansku, Španielsku, Nemecku, Rakúsku, v posledných rokoch aj v Česku a začína sa úspešne používať aj na Slovensku.

Prevádzkovateľom Nemocnica Andreja Leňa v Humennom je nezisková organizácia Nemocnica Andreja Leňa v Humennom, ktorej zakladateľom je spoločnosť Spoločné zdravotníctvo a.s. Ide o spoločný podnik Prešovského samosprávneho kraja, ktorého podiel predstavuje 34% a spoločnosti Svet zdravia, s podielom 66% ktorá je súčasťou skupiny J&T. Viac na www.nsphe.sk.

KA042 - ozonoterapie

KA042 - ozonoterapie
První lékařská zpráva o aplikaci ozonu MAY 26, 1917

První lékařská zpráva o aplikaci ozonu MAY 26, 1917
KA043 - ozonoterapie

KA043 - ozonoterapie
Možnosti aplikácie ozónu v liečbe akné

Možnosti aplikácie ozónu v liečbe akné
MUDr Vladimir Hostyn

Akné

Je známe, že koža je najväčší ľudský orgán. Jeho úlohou je udržiavanie stability vnútorného prostredia ako i ochranu tela pred vonkajšími vplyvmi. Potné a mazové žľazy odstraňujú toxíny, nadbytočné minerály, ktoré sa iným spôsobom nedajú z tela odstrániť. Ak je tento systém preťažený, spôsobuje to prejavy na koži ako sú akné, celulitída, rôzne vyrážky, početné zmeny pigmentácie a prekrvenia

Acne vulgaris je jedno z najčastejších ochorení kože, ktoré postihuje až 80 % mladých vo veku 11 až 30 rokov a dokonca 3 % starších osôb. Hoci neohrozuje bezprostredne život, môže zanechať trvalé kozmetické , zdravotné a psychické následky. V súčasnosti sa stáva aj problémom sociálnym, nakoľko podľa štatistických údajov ľudia s prejavmi akné majú podstatne väčšie problémy získať zamestnanie ako ľudia so zdravým vzhľadom tváre.

Odborná literatúra uvádza v definícii akné, že sa jedná o chronický zápal pilosebaceóznej jednotky, ktorého pôvod je multifaktoriálny, na podklade genetickom, hormonálnom, prítomnosti chronického stresu a nevhodnej starostlivosti o pokožku. Pilosebaceóznu jednotku vytvára mazová žľaza napojená na vlasový kanálik. Táto produkuje olejovitú hmotu sebum, ktorá sa na zdravej koži vylučuje na povrch kože a podieľa sa na tvorbe hydrolipidového filmu. Vplyvom uzatvorenia vlasového kanálika sa hromadí maz (sebum) a zhluky rohoviny, čo má za následok poškodenie mazových žliaz, vzniká komedón. Rozlišujeme dva typy, a to čierne a biele komedóny. Pri čiernych hlavičku tvorí zoxidovaný maz, ktorý vypĺňa ústie folikulov.Po ich vytlačení sa maz dostáva na povrch kože. Biele komedóny vznikajú rýchlym uzáverom folikulárnych ústí nahromadeným mazom, ktorý vytláča kožu do drobných papuliek. Zapchatie žľazy vedie k  pomnoženiu baktérie Propionibacterium acnes (Corynobacterium acnés) zo skupiny Actinobacteria. Je to anaeróbna grampozitívna baktéria, ktorá spôsobuje aj chronické zápaly v oblasti očí. Pre svoje pomnoženie využína mastné kyseliny v mazových žľazách. Meno má podľa schopnosti produkovať kyselinu proprionovú. Priamym účinkom baktérie dochádza k ruptúre steny kanálika a prienikom do okolia a následným zápalom. Tento sa prejaví tvorbou začervenalých eflorescencíí - makúl, papúl, pustúl, nodulov až cýst. Takýto stav umožňuje prenikanie aj iných baktériií (napr.Staphylococcus aureus) do kože a následne vznik zápalových prejavov (folikulitída). P.acnés je citlivý na benzoyl peroxid, TTC antibiotiká, nie je však zriedkavosťou výskyt rezistentných kmeňov.

Podľa hĺbky zápalu a postihnutia kože delíme akné na povrchové formy (acne comedica, acne papulosa, acne papulopustulosa), ktoré sa hoja bez jazvy. Postihujú hlavne tvár a líca, pričom koža je zhrubnutá, mastná. Hlboké formy (acne nodularis et indurata, acne conglobata) sa hoja jazvou, postihujú prevažne plecia, prednú stranu hrudníka a chrbát, menej často tvár. Okrem komedónov, papuliek a pustuliek sú na koži aj fialovočervené zhrubnutia,cysty, abscesy a hlboké ranky s vtiahnutými jazvami. Prejavy sa objavujú na typických miestach ako je tvár, predná a horná zadná časť hrudníka.

V minulosti sa akné často pripisovali pubertálnemu obdobiu hormonálnej nerovnováhy. V súčasnosti sa vzhľadom na rodinný výskyt hovorí o genetickej predispozícii, o vplyve chronického stresu, psychickom type človeka, hormonálnej nerovnováhe nielen v období puberty ale i v dospelosti a tiež o vplyve vonkajších faktorov. Liečebný plán musí byť individuálny, pretože prejavy sa u jednotlivých pacientov rôzne kombinujú a navyše sa líši aj ich reakcia na liečbu.. V liečbe neexistuje preto štandardizovaný postup, iba odporučená stratégia. V súčasnosti sa najčastejšie presadzujú metódy chemického peelingu pomocou AHGA kyselín, laserovotou terapiou, hĺbkové čistenie, aplikácia antibiotík, autovakcinácia, hormonálna substitúcia ale i aplikácia ozónu.

Jedným z faktorov je i stav vnútorného prostredia so zakyselením vplyvom kyselinotvornej stravy/ cukry, mlieko, kofeín, a i./. Každé ovplyvnenie jednotlivých príčin vzniku akné má vplyv na priebeh ochorenia. Je to zničenie resp.potlačenie množenia baktérií, potlačenie produkcie mazu podávaním kyseliny pantoténovej (vitamín B5). Iným spôsobom je potláčanie premeny testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý je zodpovedný za tvorbu akné, nadmerné ochlpenie tváre a vypadávanie vlasov v tzv.androgénnych zónach. Podávanie zinku zmierňuje zápal a optimalizuje hladiny hormónov, napomáha regenerácii pokožky a potláča tvorbu jazvičiek. Podobne koloidné striebro zmierňuje vonkajšie prejavy akné, aktivizuje očisťovanie organizmu od toxínov, napomáha v regenerácii buniek. Možno ho aplikovať zvonka i vnútorne. Isotretinoin je derivát vitamínu A a používa sa pri liečbe ťaźkých nodulocystických foriem akné, ale aj pri ľahších formách, ktoré neodpovedajú dostatočne na bežnú liečbu alebo sú prítomné prejavy vedúce k tvorbe jaziev. Je ideálny pretože ovplyvňuje všetky 4 patomechanizmy tvorby akné (komedogenézu, produkciu mazu, pomnoženie baktérií aj zápal). Trvá priemerne 6 mesiacov.

Existujú informácie o účinnosti liečby svetlom s určitou vlnovou dĺžkou, 400-430 nm modré podporujúce tvorbu endogénnych porfyrínov(coporphyrin III)a 660 nm červené s protizápalovým účinkom.

Ozón

Použitie ozónu v medicíne má viac ako 100 ročnú históriu. Ozónoterapia je multidisciplinárna metóda, ktorá dopĺňa klasické liečebné postupy. Používá se pre liečbu ischemických stavov, chronických infekcií včítane HIV, porúch imunitného systému, alergických chorôb, ochorení dýchacích ciest, neurologických ochorení, chronických degeneratívnych chorôb a mnohých dalších ochorení. Pre svoj regeneračný a energetický efekt je používaná v telovýchovnej praxi. Je používaná tiež v  liečbe bolesti. Veľmi dobré výsledky sa dosahujú v gerontológii. Úspešne tiež prispieva k liečbe nádorových ochorení. Je jednou zo základných liečebných metód v kúpeľníctve a na klinikách zameraných na detoxikáciu a revitalizáciu organizmu pacientov s civilizačnými problémy a únavovým Ozón má viaceré účinky : amtibakteriálny, antivirusový, protiplesňový, podporujúci mikrocirkuláciu, protizápalový, imunitustimulujúci, zlepšuje dodávku kyslíka do periférie.

Súčasná západná medicína sa snaží porozumieť príčinám chorôb a následne ich liečiť liekmi. Používa metódy amputácie a transplantácie v riešení patologických stavov. Na rozdiel od tohto spôsobu ozón nelieči choroby, ale lieči človeka. Ozón lieči rovnakým spôsobom bunku v pečeni, svale, mozgu a preto napohľad rieši veľké množstvo ochorení. V podstate ide o regeneračnú liečbu buniek, tkanív a systémov ľudského organizmu.

Ozón je asi 10x rozpustnejší vo vode a je silnejšie okysličovadlo ako kyslík. Ako antiseptikum sa ozón začal používať začiatkom 20.storočia a iba vďaka nedostatočným technickým podmienkam sa využívali metódy založené na priamom kontakte s vonkajším povrchom tela a telesných dutín. Ozón v smesi s kyslíkom má viaceré účinky : antibakteriálny, antivirusový, protiplesňový, podporujúci mikrocirkuláciu, protizápalový, imunostimulujúci, zlepšujúci dodávku kyslíka do periférie. Všeobecne sa aplikuje v súčasnosti dvomi základnými spôsobmi: celkovo a miestne (systémovo a lokálne).

Medzi celkové metódy patrí veľká autohemoterapia, aplikácia do hrubého čreva a infúzna liečba. Veľká autohemoterapia znamená, že do špeciálnej nádoby sa odoberie 50-200 ml venóznej krvi a následne sa do nádoby s krvou zavedie plynná zmes ozónu a kyslíku, obsah sa premieša a krv sa následne vráti späť do žily. Inou možnosťou je nasýtenie fyziologického roztoku a jeho podanie vnútrožilovo, miestna aplikácia plynnej zmesi do kĺbov, hrubého čreva, pošvy a močového mechúra, do akupunktúrnych bodov. Možné je pravidelné pitie či kloktanie ústnej dutiny pri rôznych problémoch. Pri ošetrovaní vredov na končatinách sa môžu používať špeciálne vaky s ozonizovanou vodou alebo plynnou zmesou. Význam má použitie ozónu v chirurgii, plastickej a estetickej chirurgii a kozmetológii. V týchto prípadoch sa ozón aplikuje intradermálne, podkožne. Je možno vykonávať nechirurgickú liposukciu, liečbu miestnych lipodystrofií a celulitídy,keloidných jaziev, odstraňovanie vrások na tvári, dekolte.

Využitie v liečbe kožných problémov ( akné)

Pred viac ako 20 rokmi bola do zoznamu chorôb úspešne a efektívne liečených ozónom zaradená aj liečba akné, ekzémov, plesní a vredov. V roku 1987 v učebnici liečby ozónom od Hauga je liečba akné uvedená medzi 48 ochoreniami všeobecne liečených ozónom. V súčasnosti sa odporúča využiť ozón v kozmetológii a dermatológii pri liečbe neurodermatitídy, ekzémov, svrabu, onychomykózy, epidermofýcií, kandidóz, herpetických ochorení, pri výskyte kondylómov, akné, telengiektáz, stareckých zmien, lipodystrofie, striách a jaziev a alopécie.

Viacero autorov udáva v liečbe akné použitie malej autohemoterapie , insufláciu do hrubého čreva, intramuskulárne injekcie, aplikáciu zmesi O3O2 v plastických vakoch, aplikáciu ozonizovaných rastlinných olejov a aplikáciu ozonizovanej destilovanej vody vo forme obkladov. Aplikácia sa vykonáva 2-3x týždenne celkovo 4-20x v sérii, väčšinou ako monoterapia, zriedkavejšie v kombinácii s tradičnou vonkajšou miestnou liečbou. Podľa Krivatkinovej a kol. sa pozorovalo u akné vymiznutie prejavov dermatózy a zlepšenie stavu u 40% zo 75 členného súboru. Lepšie výsledky sa pozorovali, ak sa s liečbou začalo hneď na začiatku ochorenia alebo pri exacerbácii. Najlepšou indikáciou pre liečbu ozónom bola akútna zápalová forma akné . Pri ostatných formách efekt nebol najlepší, resp. vyžadovala sa opakovaná aplikácia. Častou príčinou zlyhania liečby bola prítomnosť pridruženého ochorenia.

Košelevova okrem uvedených metód spomína aj podávanie subkutánnych injekcií zmesi ozónu a kyslíka v oblasti lézií resp. priamo do centra pri furunkloch a akné.

Ozónoterapia je dobre tolerovaná , v danom súbore frekvencia vedľajších účinkov bola menej ako 1% (alergická dermatitída). Ozónoterapia nie je drastická metóda, ktorá má svoje výhody a nevýhody. Nemožno zabudnúť na významný efkt ovplyvnenia mikrocirkulácie kože. Kulikov a Košelevova uvádzajú zlepšenie úrovne mikrocirkulácie približne o 30% pri lokálnej a celkovej aplikácii ozónu.

Častým prostriedkom využívaným v dermatologickej a kozmetickej praxi sú ozonizované rastlinné oleje vysokej kvality. Prvé správy o použití ozonizovaného olivového oleja sú z roku 1870. V roku 1950 bol v USA ocenený ako vynikajúci prostriedok na hojenie a dezinfekciu rán a prenikol i do Európy.

Ide o prírodné produkty bez chemických konzervačných prísad, ktoré možno použiť tak pre „zdravú“ ako aj pre poškodenú pokožku. Rastlinné olej sú lisované za studena a v  kombinácii s ozónom majú výnimočné vlastnosti. Obsahujú najvyššie možné množstvo bioaktívnych látok, koenzýmov, vitamínov a minerálov. Tieto látky telo dokáže v maximálnej možnej miere využiť a spracovať. Okrem dlhodobej „životnosti“ takýchto olejov je ich výhodou zachovanie bioaktívnych látok. Bezfarebný krém, ktorý vzniká dlhodobým sýtením rastlinného oleja za kontrolovaných podmienok, má charakteristickú vôňu ozónu (ovšem pre niekoho zápach). Mastné kyseliny v olejoch reagujú s ozónom za vzniku tzv. ozonoidov mastných kyselín, ktoré pôsobia proti baktériám, vírusom a plesniam, podporujú prekrvenie a regeneračné schopnosti tkanív. Podobnú molekulárnu štruktúru majú tiež výťažku z Tea Tree Oil ( olej z čajovníka) a z Aloe Vera . Ozonoidy sa vo vodnom prostredí rozpadajú za vzniku peroxidov, ktorým sa pripisujú hlavné účinky. Napr. sa zachovávajú niekoľko hodín až dní baktericidné, virucidné účinky, čím sú vhodné pre ochranu rán alebo pre infikované rany. Spomaľujú vysychanie pokožky.

KA044 - ozonoterapie

KA044 - ozonoterapie
Ozonoterapie - nová naděje při léčbě gynekologických zánětů

Ozonoterapie-nová naděje při léčbě gynekologických zánětů

04.11.2008 kategorie: Vaginální infekce

Rozhovor s Prim.MUDr. Janou Roubalovou z Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích, která se ozonoterapií soukromě zabývá již asi 4 roky.

Ozon je v povědomí lidí jedovatý plyn. Jakého je chemického složení a proč bychom se ho neměli bát ?

Ozon je tvořen třemi atomy kyslíku - O3. Je to velmi reaktivní a nestabilní forma kyslíku, ale pozor, není to radikál, jak se mylně traduje. Ve své molekule má velký přebytek energie. Poločas rozpadu je velmi krátký (desítky minut). Je běžně přítomný ve vzduchu a to v poměru 1 díl O3 na 10 milionů dílů vzduchu tj. asi 140ug/m3. V přírodě vzniká působením ultrafialových paprsků ve stratosféře, kde vytváří ochranný filtr proti UV záření, také vzniká při elektrických výbojích v bouřce působením blesku a fotochemickou reakcí výfukových plynů. Uměle je vyráběn přístroji, kterým říkáme generátory ozonu.

Kdy se začal využívat k léčbě ?

Doložená historie o používání ozonu je zhruba od začátku minulého století, kdy se ozon začal využívat v léčbě chudokrevnosti, cukrovky, chřipky a u některých infekčních onemocnění. Pak k většímu rozvoji využití ozonu "přispěla" 1.světová válka, kdy bylo potřeba řešit nebezpečí gangrén a otrav u válečných poranění a po amputacích. V Německu už v r.1940 vzniká první učebnice ozonoterapie, následuje vznik německé Lékařské společnosti pro ozonoterapii a tím získává tato forma léčby i medicínskou záštitu. Další rozvoj umožnily dlouhodobé poznatky z aplikace, teoretické vysvětlení účinku ozonu na molekulární úrovni a v neposlední řadě také hledání nových léčebných postupů k likvidaci rezistentních virů, bakterií a plísní, protože nám zbraně proti nim ubývají. Dnes existuje International ozone association, která mezinárodně využití ozonu v medicíně garantuje.

Jaké vlastnosti ozonu jsou tedy využitelné v medicíně ?

Ozon oxidačními procesy likviduje vysokomolekulární sloučeniny, chlorované bifenyly, kyanidy, fenoly a řadu dalších škodlivých látek. Dále přispívá k aktivaci enzymů, které se podílejí na odbourávání peroxidových a kyslíkových radikálů a tím se výrazně zvyšuje účinek tzv.zametačů volných radikálů. Baktericidní, virucidní a antimykotické účinky ozonu se již ve světě běžně využívají u infekčních a zánětlivých onemocnění, ke sterilizaci krevních konzerv a ve farmaceutickém průmyslu. V literatuře se uvádí i schopnost ozonu deaktivovat karcinogeny. Po aplikaci ozonu se zlepšují průtokové vlastnosti krve, proto se velmi dobře využívá při poruše prokrvení mozku, srdce a končetin, včetně diabetických angiopatií. Dochází ke změně vazby kyslíku na hemoglobin, aktivují se biochemické procesy na mitochondriálních membránách a posiluje se také imunitní systém.

Pro naše účely je výhodná a dobře využitelná vysoká schopnost ozonu rozpouštět se v tekutinách. Je 10x vyšší než u kyslíku, takže dochází k vysokému sycení tekutin ozonem.

Této vlastnosti se také velmi dobře využívá k dezinfekci vody v bazénech a v úpravnách pitné vody. Zajímavostí je, že na některých pracovištích v zahraničí se do ozonizovaného roztoku namáčejí operační roušky.

Účinky a indikace použití se tedy dají přehledně shrnout :

 • Podpora prokrvení všech tkání včetně CNS - ischémie centrální i periferní.
 • Baktericidní, fungicidní a virucidní - chronické infekce včetně intracelulárních a HIV.
 • Imunorestaurační efekt - autoimunitní poruchy, alergie a pod.
 • Energetický efekt - stavy vyčerpání psychické i fyzické.
 • Regenerační - urychlené hojení ran, zlomenin a pod.
 • Protinádorový - je prokázán vzestup tumor nekrotisujícího faktoru.
 • Aktivuje imunitní odpověď a látkovou výměnu buňky - zvýšení imunitní nedostatečnosti.
 • Aktivuje erytrocyty - zlepšení průtokových vlastností a transportu kyslíku ve tkáni.
 • Aktivuje enzymatické antioxidanty a radikálové zametače - zpomalení stárnutí, likvidace zánětů.

Laicky řečeno ozon zabíjí všechny mikroorganismy ve vodě, vzduchu i v našem těle.

Ano a vůbec o této schopnosti nepochybujeme. V bazénech desinfikovaných ozonem se bez obav koupeme, vodu po upravení pijeme, krevní konzervy se samozřejmostí považujeme za sterilní. Přesto využití ozonu v medicíně v naší republice pokulhává, prosazuje se pomalu a bohužel mnoho zdravotníků zavrhne novou metodu předem, aniž by se s ní blíže seznámili. Ideální vlastností ozonu je, že je využitelný prakticky bez jakýkoliv vedlejších účinků.

Jaké je využití ozonu u  gynekologických problémů ?

Hlavně jsou to recidivující vaginální infekce, které trápí velké procento žen. Pomáháme v léčbě formou vaginální aplikace, kdy se do vagíny zavede tenká jednorázová cévka, kterou probublává cca 15 min.směs kyslíku a ozonu v určené koncentraci. Někdy je potřeba množství účinné látky upravit podle snášenlivosti pacientky, protože sliznice např. v akutní fázi zánětu jsou překrvené a citlivé a mohlo by dojít k mírnému pálení. Ideální je načasovat terapii do období mezi dvěma menstruacemi s frekvencí 2x týdně a pak ještě jedna vaginální aplikace po druhé menstruaci. Na závěr léčby se doporučuje celková aplikace ozonu formou infuze ozonizovaného fyziologického roztoku, který detoxikuje celý organismus. K zevní aplikaci je vhodný jako doplnění léčby ozonizovaný krém. Celá aplikace je šetrná a citlivá, žena si může cévku (která je tenčí než tampon) zavést sama a je po celou dobu aplikace zakryta prostěradlem. Statistiku této léčby zatím nevedu, to chystám ve spolupráci s gynekology v dohledné době, ale existuje dostatek nezpochybnitelných studií dostupných dnes i na internetu a zatím se nevyskytla ani jedna pacientka, která by řekla, že jí tato léčba vůbec nepomohla. Musím zdůraznit, že za mnou chodí ženy s již dlouhotrvajícími problémy, které odzkoušely všechny dostupné preparáty a jejich potíže se stále vracejí. Léčba ozonem nemá žádné vedlejší účinky, minimum kontraindikací a je zcela bez rizika.

Určitě čtenářky bude zajímat cena.

Za vaginální aplikaci zaplatí 90,-Kč, infuze stojí 350,-Kč a to je nejdražší aplikace vůbec, takže to není nic nedostupného.

Jaké jsou další možnosti aplikace ozonu?

Na prvním místě bych chtěla zdůraznit, že ozonoterapii aplikuje pouze zaškolený lékař.

Autohemoterapie je aplikace od které upouštíme, protože se jedná o manipulaci s krví, která nemusí být pro každého příjemná a je přece jenom nejrizikovější. Pacientovi se odebírá menší množství krve do vakuované láhve s Heparinem, nasytí se ozonem a vrací se mírným přetlakem zpět pacientovi.

Infuze nasyceného fyziologického roztoku má díky schopnosti ozonu rozpouštět se v tekuté složce krve stejný účinek jako autohemoterapie a je to pro pacienta méně rizikové a příjemnější.

Obstřiky ozonem jsou obdobou plynových injekcí. Nejčastěji se používají u bolestí pohybového aparátu.

Ozonizovaná voda se používá k lokální aplikaci formou obkladů, výplachů nebo pití. Používá se hlavně na nehojící se rány, opary, kožní defekty. Může se také využít k léčbě chorob ústní dutiny (parodontóza, afty) nebo i k léčbě gastritid a vůbec chorob horního zažívacího traktu. Aplikace rektální a vaginální. Vaginální jsme již popsali, rektální je obdobná a využívá se hlavně při proktokolitidách, análních fisurách a hemeroidech.

Lokální aplikace je aplikací na končetiny do plastových vaků u trofických defektů a nehojících se ran.

Zevní aplikace formou krémů, které jsou vyrobeny z kvalitního olivového oleje syceného ozonem. Používáme na opary, popáleniny, jizvy, zánětlivá a mykotická kožní onemocnění a k doléčení vaginálních problémů.

Ozon se pouze nesmí vdechovat, při vyšší koncentraci by mohlo dojít k poleptání sliznic.

Lidský čich je ale vůči ozonu nesmírně citlivý a zaznamená i nepatrné koncentrace v ovzduší.

Kdo na ozonoterapii docházet nemůže ?

Pacienti s akutním krvácením, intoxikovaní alkoholem, gravidní ženy a dále pacienti se sklonem k hypoglykémii, protože po celkové aplikaci ozonu může dojít k poklesu krevního cukru.

Vzpomínáte na nějaký zvláště těžký případ, kterému ozon pomohl ?

Z mé praxe je to pacientka s popáleninami na zádech, která dnes nemá žádné jizvy a byli jsme pochváleni i na Klinice popálenin a rekonstrukční chirurgie. Velkou měrou jsem přispěla k zachránění dolní končetiny mé maminky, které hrozila amputace pro ischemickou gangrenu s deklubitem na patě. Defekt, o kterém chirurgové tvrdili, že není možné, aby se zahojil, jsme vyléčili.V poslední době jsem měla výborný efekt léčby ozonem u dvou pacientů s polyneuropatií dolních končetin (nezánětlivé onemocnění nervů, které se projevuje velmi nepříjemnými pocity a bolestmi v dolních končetinách) . Oba mohli po léčbě ozonem výrazně omezit užívání léků a zlepšil se jim komfort života i kvalita spánku. To jsou ovšem jen jednotlivé případy a mohu je uvádět jen jako kasuistiky, ale v literatuře je popsáno dostatek zkušeností a existuje řada ověřených studií, takže není jediný důvod ozonoterapii zpochybňovat. Dokonce i královna matka ve Velké Británii, která se dožila 101 let, využívala ozonoterapii pravidelně po velkou část svého života. Ozonoterapie se používá v medicíně více než sto let, ale bohužel hlavně v okolních zemích. V České republice zatím jen okrajově, protože každá terapie je tak úspěšná u pacienta, jak úspěšně je pochopena lékaři.

KA045 - ozonoterapie

KA045 - ozonoterapie
Dg: Diabetická noha

Dg: Diabetická noha.

Léčba O3 i.ven.r 1X týdně a komplexní péče o ránu oz.vo oz.ol . Celková doba léčby 21 dní.Dále preventivní terapie O3 i.ven.r. 1X za 9 týdnů. Stav stabilizován.

4.7.2008

Dg: Diabetická noha

11.7.2008

Dg: Diabetická noha

18.7.2008

Dg: Diabetická noha

25.7.2008

Dg: Diabetická noha

Léčba O3 i.ven.r 1X týdně a komplexní péče o ránu oz.vo oz.ol . Celková doba léčby 4 měsíce.Dále preventivní terapie O3 i.ven.r. 1X za 9 týdnů. Stav stabilizován.

4.7.2008 (9 x 4,5 cm)

Dg: Diabetická noha

11.7.2008

Dg: Diabetická noha

18.7.2008

Dg: Diabetická noha

5.8.2008

Dg: Diabetická noha

26.9.2008

Dg: Diabetická noha

3.10.2008

Dg: Diabetická noha

21.10.2008

Dg: Diabetická noha

30.10.2008

Dg: Diabetická noha

Navigace

Akce a aktuality

 • Neplátce DPH. (10.1.2023)
  Od 1. 1. 2023 nejsme plátci DPH. celá zpráva ]
 • Změna adresy firmy ! (1.1.2016)
  Nová adresa celá zpráva ]
 • KNIHOVNA 2013 (21.2.2014)
  pro uživatele TAO 80 celá zpráva ]

Vyhledávání